Czym jest autosugestia?

Autosugestia, czyli nauka pozytywnego myślenia

  •   Opublikował: Serwis Hipnoterapeuci.pl
  •   17 grudnia 2020

Szkodliwe nawyki i przyzwyczajenia, czy ciągły stres mogą wynikać z wielu powodów. Jednym z nich jest niskie poczucie własnej wartości i skrzywdzone wewnętrzne dziecko. Aby naprawić swoje myślenie, wielu decyduje się na rozpoczęcie terapii lub wybiera hipnozę. Skuteczną metodą na poukładanie spraw w głowie jest także wypróbowanie autosugestii. Autosugestia, jako technika, która pozwala na pracę nad własnymi ograniczeniami, wymaga dużo cierpliwości i pracy, ale jest imponująco skuteczna. Czym dokładnie jest autosugestia, czy można się jej nauczyć i kiedy warto ją zastosować?

Czym jest autosugestia?

Autosugestia to wielokrotne powtarzanie afirmacji, które mają na celu podniesie własnej wartości, zwiększenie rozwoju osobistego oraz motywacji do życia. Afirmacje, czyli pozytywne zdania wypowiadane dla samego siebie. Parokrotnie wypowiadane afirmacje mają za zadanie finalnie identyfikować je z ich treścią. Przykładowo, stale powtarzając sobie, że jesteśmy zdolni i z danym problemem poradzimy sobie świetnie, powoli zaczynamy w to wierzyć. Dzięki temu wzrasta nasza motywacja do działania, a także neutralizujemy stres związany ze strachem o własne możliwości. Autosugestia to także główne zagadnienie autohipnozyHipnoterapia wykorzystuje autosugestię oraz sugestię jako kluczowy środek na poprawę swojej sytuacji. Wykorzystywanie afirmacji niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. Niejednokrotnie pozwala przezwyciężyć uzależnienie czy lęk przed bliskością. Nauka to jednak proces długotrwały, który wymaga mnóstwo cierpliwości i regularności. Tylko i wyłącznie systematyczna praca nad własnymi przekonaniami jest w stanie pomóc. Autosugestia wykorzystywana jest także przez sportowców, którzy wizualizują sobie zwycięstwo lub pokonanie swoich barier.

Autosugestia w hipnozie

Technika autosugestii wykorzystywana jest głównie w autohipnozie. Jest ona filarem tego rodzaju hipnozy. Autohipnoza, podobnie jak medytacja, polega na maksymalnym rozluźnieniu się i powtarzaniu pozytywnych afirmacji. Sesje hipnotyczne powinny być regularne, co skutkuje zapisaniem zmian w podświadomości, co następnie oddziałuje na świadomość. Dzięki systematycznej i cierpliwej pracy nad sobą zauważalne są pozytywne efekty hipnozy.
Milton Erickson, twórca hipnozy ericksonowskiej, oparł swoją wizję hipnozy na głębokim kontakcie z klientem, rozumieniu potrzeb jego nieświadomości, a także respektowaniu jego przestrzeni. Hipnoterapeuta przekazuje sugestie za pomocą wplątywania je w wymagające skupienia zdania, dzięki czemu bardzo szybko przechwytuje je podświadomość. Hipnoza ericksonowska wpływa również na wywieranie autosugestii, co dodatkowo wzmacnia efekty hipnozy.
Hipnoza regresyjna skupia się na wsparciu osób z niewyleczonymi ranami z przeszłości. Pomaga budować pewność siebie, a także uzdrawiać wewnętrzne dziecko, które każdy z nas ma w środku. Hipnoza ta za pomocą sugestii lub autosugestii pomaga w odbudowywaniu swojego właściwego charakteru.

Autosugestia jako pomoc w terapii

Zjawisko autosugestii jest szczególnie ważne dla osób chcących uporać się z osobistymi problemami. Być może poprzez przemoc w domu, lub wyśmiewanie przez rówieśników, dana osoba ma problem w życiu codziennym. Rozwijający się lęk społeczny spowodował pojawienie się wiele lęków, a także uprzedzeń. Rozwinięta fobia społeczna całkowicie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie, a zostawienie jej samej sobie po czasie objawi się znacznie poważniejszymi chorobami. W takich przypadkach warto wyciągnąć rękę po pomoc i zapisać się na najlepiej pasującą do nas terapię. Terapia poznawczo behawioralna, w której terapeuta poznawczo behawioralny uważa, że myśli, emocje i zachowania rozwijają nie zawsze prawidłowe wzorce i schematy, pomaga w wytłumaczeniu wielu niezrozumiałych zachowań. Podobnie działa terapia schematów. Terapeuta pomaga w zrozumieniu danych schematów, a następnie za pomocą sugestii lub wywieranej autosugestii wypiera je na rzecz prawidłowych wzorców. Autosugestia jako wsparcie terapii pozwala na szybsze dostrzeżenie efektów oraz pomaga w zrozumieniu własnych potrzeb.

Jak nauczyć się autosugestii?

Samodzielnie wypowiadane afirmacje, z czasem skutecznie kodują się w naszym umyśle, dzięki czemu stale dają o sobie znać. Aby nauczyć się wykorzystywać autosugestię, warto przyjrzeć się technice autohipnozy. By powtarzane afirmacje odniosły zamierzony skutek, warto znaleźć idealne miejsce do rozluźnienia się. Może to być mieszkanie, ogród, czy las. Chodzi o to, by miejsce, które wybierzemy było spokojne i ciche. Następnie należy się maksymalnie rozluźnić, a także rozpocząć wędrówkę w głąb siebie. Nie musimy zamykać oczu, mogą być one otwarte i skupione na jednym punkcie. Skutkiem skupienia wzroku na jednym punkcie będzie fiksacja wzroku, informująca nas, że idziemy w dobrą stronę. Trans hipnotyczny pozwoli na przemyślenie i podsuwanie takich autosugestii, na których chcemy się skupić. Stan pod wpływem hipnozy spowoduje, że powtarzane pozytywne zdania trafiać będą prosto do podświadomości. Należy pamiętać jednak, że oczekiwany efekt stosowania autosugestii możliwy będzie jedynie, kiedy poświęcimy wystarczająco dużo pracy oraz będziemy ćwiczyć systematycznie.

Czy warto nauczyć się techniki autosugestii

Jeżeli zależy nam na podniesieniu uczucia własnej wartości, a także chcemy pozbyć się szkodliwych nawyków, to technika autosugestii może okazać się bardzo przydatna. Nauka przekazywania sobie pozytywnych zdań jest długa i wymaga dużo cierpliwości, ale jest tego warta. Utrwalone zmiany zachowań i myśli wpływają na całe przyszłe życie. Jeśli w stresujących sytuacjach mieliśmy tendencję do uciekania przed problemem, to po regularnych ćwiczeniach nauczymy się inaczej reagować i podchodzić do problemu z pozytywnym podejściem. Ponadto opanowana technika autosugestii ma pozytywny wpływ na leczenie nerwicy czy lęków, oraz optymistycznie wpływa na samopoczucie. Dodatkowo wykorzystując autosugestię podczas autohipnozy, uczymy się głęboko relaksować i odprężać. Osoba zahipnotyzowana odłącza ciało od umysłu, dzięki czemu minimalizuje poziom odczuwanego stresu, a także zmniejsza napięcie mięśniowe. Rezultatem tego jest oprócz odprężenia umysłowego, odprężenie również fizyczne.

Kilka słów od Serwisu

Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.

Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.

Wpis autorstwa serwisu

Przeczytaj również: