Na czym polega hipnoza regresyjna

Hipnoza regresyjna, czyli dotarcie do źródła problemu

  •   Opublikował: Serwis Hipnoterapeuci.pl
  •   5 listopada 2020

Czasami zdarza się, że pewne wydarzenie z przeszłości rzutuje na całe przyszłe życie. Nieuzasadniony lęk i ciągły niepokój często mogą wynikać z traumy spowodowanej przykrym doświadczeniem. Nieumiejętność radzenia sobie z ukrytymi, negatywnymi emocjami najczęściej utrudnia normalne funkcjonowanie. W takich sytuacjach pomocna może się okazać hipnoza regresyjna. Czym jest i na czym polega hipnoza regresyjna?

Czym jest hipnoza regresyjna?

Bardzo często zdarza się, że osoba pozornie szczęśliwa, mająca na koncie wiele sukcesów, czuje wewnętrzną blokadę. Może to być na przykład lęk przed bliskością, umiarkowany lęk społeczny lub strach przed przemówieniami przed publicznością. Taki stan rzeczy często wynika z niewyleczonej traumy, na przykład z dzieciństwa. Z biegiem czasu podświadomość wypiera ze świadomości pamięć o danym zdarzeniu, co powoduje oddalanie się od problemu. Ale to nie znaczy, że problem zniknął i już na nas nie oddziałuje. Każdy zgodnie stwierdzi, że aby pokonać negatywne skutki należy uporać się z traumą i ją zrozumieć. Jedną ze skutecznych metod na poradzenie sobie z problemem z przeszłości jest zastosowanie hipnozy regresyjnej. Hipnoterapeuta wykorzystujący hipnozę regresyjną wpływa na podświadomość klienta, cofając go do nieprzyjemnego zdarzenia z przeszłości. Hipnoterapia, czyli terapia hipnozą pozwala na dotknięcie problemu u jego źródła za pomocą sugestii. Zatem hipnoza regresyjna to powrót do wydarzeń, które wpływają na dalsze, przyszłe życie.

Na czym skupia się hipnoza regresyjna?

Hipnoza regresyjna skupia się na wspieraniu uzdrawiania niezabliźnionych ran, a także sytuacji, które wciąż wiążą się z uczuciem wielkiego bólu. Niektóre sytuacje, których doświadczamy na co dzień, w zdecydowanej większości te negatywne, przechowywane są w naszej podświadomości przez bardzo długi czas. Gdy przykładowo w dzieciństwie byliśmy źle traktowani przez rodziców lub rówieśników, to wiele z naszych naturalnych reakcji zostaje zagłuszonych. W takich sytuacjach po pewnym czasie zaczynamy odczuwać strach przed ludźmi, przed ich oceną, co nosi znamiona rozwijającego się lęku społecznego. Nasze wewnętrzne dziecko zostaje mocno skrzywdzone.  Podświadomie podpowiada nam jak się zachowywać w przyszłości, aby ominąć rzeczy, które wywołują w nas paniczny strach. Hipnoza regresyjna pomaga w takich sytuacjach dotrzeć do pozycji skrzywdzonego dziecka. Regresja hipnotyczna plus autohipnoza, w której dodatkowo sami pracujemy nad problemem może okazać się bardzo skuteczna. W przeciwieństwie do hipnozy regresyjnej, atutem autohipnozy jest fakt, że możemy praktykować ją sami, w zupełnie dowolnym miejscu.

Czy hipnoza regresyjna jest skuteczna?

Hipnoza regresyjna, podobnie jak inne rodzaje hipnozy, między innymi hipnoza ericksonowska, jest skuteczna, co potwierdza wiele osób, które z niej korzystało. Każda fobiauzależnienie czy też inny problem jest możliwy do rozwiązania. Aby całkowicie wyleczyć się z problemu dobrze jest połączyć hipnozę z terapią, która będzie dopasowana do naszych potrzeb. Jeśli przykładowo zmagamy się z problemami w związku, czujemy się niezrozumiani i nie potrafimy dojść do porozumienia z partnerem, pomocna może się okazać terapia systemowa. Kiedy natomiast cierpimy na określone dysfunkcyjne schematy, a także problemy emocjonalne, terapia schematów może być rozwiązaniem problemu. Niemniej jednak jeszcze lepsze rezultaty można uzyskać łącząc hipnozę z danym rodzajem terapii. Pozytywne efekty hipnozy połączone z wypracowaniem tematu z doświadczonym terapeutą, potrafią zmienić życie o 180 stopni. Hipnoza regresyjna dzięki swojemu charakterowi idealnie nadaje się do wypróbowania przez osoby, które mają niewyleczone traumy z przeszłości, a które wciąż oddziałują na ich życie.

Hipnoza regresyjna – kiedy warto ją wybrać?

Regresja hipnotyczna może okazać się pomocna głównie wtedy, kiedy chcemy cofnąć się do danego wydarzenia i spojrzeć na problem z innej perspektywy. Hipnoza regresyjna może pomóc również w uzdrowieniu głębokich przyzwyczajeń, na przykład kiedy nasze wewnętrzne dziecko jest pełne obaw czy strachu. Hipnoza ta polega na cofnięcia się do danej sytuacji, na przykład rozwodu rodziców i pomaga w zrozumieniu zachowań i emocji, które były wtedy odczuwane. Dziecko ma zdecydowanie inną dojrzałość psychiczną, wielu rzeczy nie potrafi zrozumieć i te negatywne. Następnie niezrozumiałe emocje mają wpływ na całe dalsze życie. W człowieku dorosłym zachodzą zupełnie inne, dojrzalsze procesy psychiczne. Z większością trudnych rzeczy człowiek dorosły jest w stanie sobie poradzić. Z tego względu osoba dorosła postawiona przed tą samą ciężką sytuacją, dostrzeże inne wyjście oraz zmieni postrzeganie problemu. Regresja hipnotyczna jest skutecznym rozwiązaniem dla osób, które na czas nie potrafiły poradzić sobie z daną sytuacją.

Hipnoza regresyjna – jak wygląda wizyta u hipnoterapeuty

Klient, który zdecydował się na ten rodzaj hipnozy, podczas spotkania z hipnoterapeutą wypytywany jest o szczegóły problemu, z którym się zgłosił po pomoc. Seanse hipnotyczne przeprowadzane są tak, aby klient poczuł się jak najbardziej komfortowo i bezpiecznie. Trans hipnotyczny zaczynający się tuż po skończeniu wywiadu może chwilami wywoływać uczucie niepokoju lub stresu. Zdarza się to jednak tylko w momencie zbliżania się do traumatycznej sytuacji. Osoba zahipnotyzowana wraca myślami do tego, co ją boli i odczuwa te same emocje, które niepokoiły ją lata wstecz. Stan po wpływem hipnozy pozwala terapeucie na przekazywanie sugestii, które końcowo klient zaczyna przechowywać w podświadomości. Dzięki temu udaje się zmienić obraz danej sytuacji w oczach osoby zranionej.

Hipnoza regresyjna – czy jest bezpieczna?

Hipnoza regresyjna jest w pełni bezpiecznym rodzajem hipnozy. Profesjonalny hipnoterapeuta początkowo zbiera informacje na temat problemu, a następnie wprowadza klienta w trans hipnotyczny. Osoba zahipnotyzowana może odczuwać lekki stres, strach czy uczucie niepokoju w miarę zbliżania się do problemu. Należy pamiętać jednak, że jest to stan przejściowy. Warto zauważyć, że osoby, które nie uporały się z danym problemem często popadają w uzależnienie. Traktują je wtedy jako odskocznię od problemów, od świata. Z tego względu ważne jest, by nie bagatelizować sygnałów, podpowiadających o niewyleczonej traumie, które wysyła nasz organizm.

Kilka słów od Serwisu

Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.

Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.

Wpis autorstwa serwisu

Przeczytaj również: