hipnoterapia czym jest?

Hipnoterapia: na czym polega?

  •   Opublikował: Serwis Hipnoterapeuci.pl
  •   24 września 2020

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czym tak naprawdę jest hipnoterapia? Wiele osób słysząc to słowo myśli o tajemniczych praktykach, scenach z filmów, gdzie postaci wprowadzane są w stan transu na komendę. Często jednak, nasze wyobrażenia o hipnoterapii są dalekie od prawdy. Istotnie, hipnoterapia i hipnoza idą ze sobą w parze, ale to znacznie więcej niż klasyczne ujęcie „zegarka na łańcuszku” przemawiającego do podświadomości. Hipnoterapia to przede wszystkim narzędzie, które może przynieść realne zmiany w Twoim życiu – pozytywne i trwałe. To sposób, by dotrzeć do tych części siebie, które często są ukryte, niezrozumiałe, a czasem – bolesne.

Zanim zaczniemy rozwiewać mity i zgłębiać prawdę o hipnoterapii, przypominamy, że na górze ekranu znajduje się nasza wyszukiwarka hipnoterapeutów. To miejsce, w którym możesz znaleźć doświadczonego i sprawdzonego specjalistę, który pomoże Ci odnaleźć i zrozumieć, co kryje się w głębi Twojego umysłu.

Teraz, zanurzmy się w fascynujący świat hipnoterapii, odkrywając jego tajemnice krok po kroku. Zacznijmy od wyjaśnienia podstaw – czym tak naprawdę jest hipnoza i jak wiąże się z hipnoterapią?

Hipnoterapia a hipnoza

Aby wyjaśnić sobie pojęcie hipnoterapii, najpierw musimy poznać definicję hipnozy. Hipnoza to nic innego niż wprowadzanie pacjenta w odmienny stan świadomości, który jest bardzo podatny na wszelkie sugestie. Specjaliści podkreślają, że ludzki mózg działa na różnych częstotliwościach. Dzięki temu możemy rozróżnić stany świadomości, w jakich znajduje się pacjent. Fale delta odpowiadają nieświadomości umysłu, na przykład podczas snu. Fale theta to stan częściowej podświadomości, natomiast fale alfa to sfera całkowitej podświadomości. W przedostatniej sferze mózg zapisuje przeżycia emocjonalne, a w ostatniej występują marzenia senne czy sny na jawie. W zakresie fal alfa doznajemy na przykład przeżyć parapsychicznych. Umiejętnie przeprowadzona hipnoza wpływa na naszą podświadomość, zmienia, bądź reguluje lęki lub nawyki, takie jak lęk społeczny, różnego rodzaju fobie, a także uzależnienie. W stanie częstotliwości theta i alfa umysł jest najbardziej podatny na przyjęcie sugestii od hipnoterapeuty. Ludzki umysł nie lubi rzeczy nowych, dlatego też chętnie działa na podstawie myśli podpowiadanych przed podświadomość. Zmiany zapisane w naszej podświadomości realnie wpływają na świadomość, dzięki czemu terapia staje się skuteczna. Wspomagane leczenie przy użyciu hipnozy nazywamy hipnoterapią. Tematyce hipnozy poświęciliśmy osobny artykuł, więc jeśli chcesz zgłębić temat, zapraszamy tutaj.

Hipnoterapia jako antidotum

Profesjonalny hipnoterapeuta wie jak wykorzystać potencjał hipnozy i skutecznie wykorzystuje go podczas seansów hipnotycznych. Odpowiednio przeprowadzona hipnoterapia skutecznie wspomaga leczenie wielu problemów natury psychicznej. Efekty hipnozy potrafią być imponujące. Terapia poznawczo behawioralna, która także pomaga w leczeniu w wielu szkodliwych nawyków, również może okazać się pomocna, a jej podstawowym filarem jest dialog sokratejski. Terapia schematów, na podstawie, której pracuje terapeuta poznawczo behawioralny, pomaga wpłynąć na nawyki utrwalone na przykład już w dzieciństwie. Niemal każda fobia da się wyleczyć przy zastosowaniu hipnoterapii bądź innej metody, która działa na podświadomość. Terapia hipnozą wpływa pozytywnie na leczenie nerwicy, leczenie depresji, anoreksji czy bulimii. Większość fobii takich jak na przykład lęk przed bliskością, utrwalone jest w naszym mózgu, a osoba zahipnotyzowana będzie podatna na pomocne wskazówki ze strony terapeuty.

Mity wokół hipnoterapii

Hipnoterapia przez wielu była błędnie uznawana jako wiara w gusła. Na przestrzeni lat utarło się, że hipnoza zmienia ludzi w potwory, a także osoby zmieniają się całkowicie pod jej wpływem. Wielu boi się, że podczas hipnozy przeprowadzane są na nich nielegalne eksperymenty lub, że już nigdy się nie obudzą. To wszystko są mity. Wiele schorzeń natury psychicznej, typu zaburzania odżywiania lub stany lękowe można wyleczyć bez farmakologii, w dużej mierze dzięki sesjom z hipnoterapeutą. Bardzo ważna jest systematyczność i otwartość na sugestie hipnotyczne, proponowane przez terapeutę. Zawsze należy pamiętać, że jeśli decydujemy się na rozpoczęcie hipnoterapii, wybierzmy sprawdzonego i odpowiedniego specjalistę, który jest zawodowym hipnotyzerem.

Jeśli hipnoterapia wydaje się być tematem, który chciałbyś zgłębić, zapraszamy Cię również do kolejnego wartościowego wpisu na naszej stronie pt. Hipnoterapia: Jak Wybrać Certyfikowanego Hipnoterapeutę? Znajdziesz tam kolejne wartościowe informacje na temat tej fascynującej metody, która może otworzyć przed Tobą nowe perspektywy zdrowia i samopoznania.

Kilka słów od Serwisu

Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.

Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.

Wpis autorstwa serwisu

Przeczytaj również: