Co charakteryzuje wewnętrzne dziecko?

Wewnętrzne dziecko – co nas blokuje

  •   Opublikował: Serwis Hipnoterapeuci.pl
  •   3 grudnia 2020

Każda sytuacja i każde zdarzenie powoduje ślad w psychice. Takie wydarzenie potrafi oddziaływać na nas przez bardzo długi czas. Bardzo często kończy się to zmianą pewnych zachowań lub strachem przed danymi sytuacjami. Tak samo zachowuje się nasze wewnętrzne dziecko. Zranione, pozbawione poczucia bezpieczeństwa przekłada dawne uczucia na obecne życie. Fobialęk społeczny czy pojawiające się uzależnienie może być efektem nieuzdrowionego wewnętrznego dziecka.

Czym jest wewnętrzne dziecko?

Wewnętrzne dziecko to zestaw cech, emocji i zachowań utrwalone we wczesnym wieku. Ukryte dziecko ujawnia się każdego dnia w różnych momentach naszego życia. Jest to niemałe szczęście na myśl o wyjściu na lody, ale także niekontrolowany wybuch agresji w momencie nieradzenia sobie z jakimś problemem. Aby zrozumieć potrzeby wewnętrznego dziecka należy wrócić myślami do wspomnień i zrozumieć emocje, które nami wówczas kierowały. W ułatwieniu tego procesu pomocna może się okazać hipnoza, a dokładnej hipnoza regresyjna. Regresja hipnotyczna polega na cofnięciu się do konkretnych wspomnień i zrozumieniu tego na nowo. Odpowiedni hipnoterapeuta z pewnością pomoże odkryć to, czego sami nie jesteśmy w stanie dostrzec. Każdy posiada swoje wewnętrzne dziecko. W głównej mierze to sytuacja w rodzinie lub w szkole, wpływa i je kształtuje.

Jak kształtuje się wewnętrzne dziecko?

Nasze wewnętrzne dziecko towarzyszy nam od zawsze, już od urodzenia. Jest z nami nawet wtedy, kiedy nie uświadamiamy sobie jego obecności. Każde dziecko rodzi się przepełnione szczęściem i radością do rzeczy, które go otaczają. Na różne sytuacje reaguje różnymi skrajnymi emocjami, które zawsze w 100% odzwierciedlają faktyczne uczucia. Często w tym miejscu napotykamy pierwszą ścianę, która ma kluczowy wpływ na dalsze zachowania wewnętrznego dziecka. Bardzo często zdarza się, że rodzice ograniczają ciekawość i kreatywność dziecka, hamując przy tym jego naturalne zachowania. Wynika to z tego, że rodzice byli tak samo traktowani kiedy sami byli dziećmi i teraz przekazują dalej to, czego są przyzwyczajeni, oraz to co uważają za w pełni poprawne. Jednak takie zachowania blokują pewne sfery i uczucia dziecka, strącając tym samym naturalne reakcje w kąt. Z tego powodu ludzie zmagający się z nieuzdrowionym ukrytym dzieckiem często cierpią na różne zaburzenia, między innymi lęk przed bliskością, czy lęk społeczny.

Czym objawia się nieuzdrowione wewnętrzne dziecko?

Nieuzdrowione wewnętrzne dziecko cierpi, jest samotne i pozbawione poczucia bezpieczeństwa. Stany te są niestety bezpośrednio przekładają się na życie obecne, co często utrudnia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Dziwne reakcje, niczym niepoparty strach na zdawałoby się błahą sytuację może wskazywać, że z naszym wewnętrznym dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Wiele osób chcąc uzdrowić swoje wewnętrzne dziecko decyduje się na hipnozę. Hipnoterapia pozwala na spokojne dotarcie do problemu, a także podzielenie się swoimi obawami z doświadczonym hipnoterapeutą. Sesje hipnotyczne ukierunkowane są na pomoc i zaufanie, a także w pełni wspierają osoby zmagające się z danym problemem. Dobrym sposobem na dotarcie do swojego wewnętrznego dziecka jest również zastosowanie autohipnozy. Autohipnoza lub medytacja są niezwykle skuteczne w odkrywaniu swoich wewnętrznych cech i zachowań. Nieuzdrowione wewnętrzne dziecko daje o sobie znać przy każdej kłopotliwej sytuacji.

Jak uzdrowić wewnętrzne dziecko?

Sposobów uzdrowienia wewnętrznego dziecka jest kilka. Na wstępie warto uświadomić sobie, że ukryte dziecko jest częścią nas i nic tego nie zmieni. Następnie dobrze jest zatrzymać się i zastanowić czemu w danej sytuacji reagujemy tak a nie inaczej. Jeśli w domu nie byliśmy doceniani za swoje osiągnięcia, lecz ciągle krytykowani to być może dlatego teraz unikamy jakichkolwiek wystąpień i rezygnujemy ze swojej kariery. Na pomoc przychodzi także terapia poznawczo behawioralna lub terapia schematu. Techniki, które stosuje terapeuta poznawczo behawioralny są narzędziem, które są w stanie pomóc nas uzdrowić. Terapia schematu ma na celu usprawnienie schematów, którymi się otaczamy i które nie do końca nam służą. Pomocna może się okazać również terapia hipnozą, w której w komfortowy sposób dotrzemy do prawdziwych powodów zachowywania się w dany sposób. Stan pod wpływem hipnozy pozwala na zajrzenie w głąb siebie, a także zrozumienia potrzeb małego dziecka, którym kiedyś byliśmy i którym podświadomie jesteśmy ciągle.

Wewnętrzne dziecko a hipnoza

Hipnoza regresyjna jest jedną z wielu metod skutecznej pomocy przy uzdrawianiu, gdy cierpi nasze wewnętrzne dziecko. Dzięki swojej specyfice, klient zgłębia się w problematyczne sytuacje z przeszłości i przy wsparciu hipnoterapeuty jest w stanie przepracować pewne negatywne emocje. Sesja hipnotyczna, podczas której osoba zahipnotyzowana poddaje się sugestiom i wskazówkom, przebiega w sposób kontrolowany i bezpieczny. Kolejnym dobrym sposobem na wypracowanie zachowań z dzieciństwa jest terapia systemowa lub wypróbowanie hipnozy ericksonowskiej. Hipnoza ericksonowska, która opiera się na wysokim poczuciu zaufania oraz głębokim kontakcie z klientem, dla niektórych daje jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa i częściej ją wybierają niż zwykłą hipnozę. Trans hipnotyczny oddziela klienta i jego wewnętrzne dziecko, dzięki czemu istnieje realna szansa na przypomnienie sobie dawnych uczyć i spojrzenie na nie z innej strony.

Dlaczego warto uzdrowić wewnętrzne dziecko?

Uzdrowienie wewnętrznego dziecka przede wszystkim poprawi naszą kondycję psychiczną. Zrozumienie swoich zachowań w przeszłości pozwoli na poprawienie jakości swojego życia obecnie. Należy pamiętać, że problemy wewnętrznego dziecka nie znikają z czasem, a jedynie intensyfikują oraz zwiększają swój zasięg. Uzdrowienie ukrytego dziecka pomoże z pewnością zmniejszyć odczuwanie lęku społecznego czy innych rodzajów fobii. Pamiętajmy, że jeśli często zachowujemy się nieadekwatne do sytuacji to być może wpływają na to ukryte mechanizmy i schematy, których jesteśmy nauczeni. Pozwalają one radzić sobie ze stresującymi sytuacjami najczęściej poprzez ucieczkę. Nie jest to poprawny sposób na radzenie sobie z problemami, dlatego warto szukać pomocy.

Kilka słów od Serwisu

Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.

Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.

Wpis autorstwa serwisu

Przeczytaj również: