Efekty hipnozy wynikiem skutecznej hipnozy

Efekty hipnozy, czyli skuteczna hipnoza

  •   Opublikował: Serwis Hipnoterapeuci.pl
  •   19 listopada 2020

Hipnoza to jedna ze skutecznych metod wspierania leczenia wielu zaburzeń. Fobialęk społeczny, czy uzależnienie swoją podstawę najczęściej mają głęboko zakorzenioną w podświadomości. Terapia hipnozą pozwala na głębokie zrelaksowanie się i dosięgnięcie problemu u podstaw. Dzięki temu hipnoterapia pozwala osiągać zadowalające efekty hipnozy. Czy jednak hipnoza jest w pełni bezpieczna? Kiedy warto wybrać się na seans hipnotyczny?

Efekty hipnozy a hipnoza

Hipnoza to stan odmiennej świadomości spowodowany głębokim odprężeniem. Poprzez wgląd w naszą podświadomość, hipnoterapeuta ma realny wpływ na korygowanie wielu szkodliwych przyzwyczajeń oraz nawyków. Większość problemów, z którymi klienci zgłaszają się na sesje hipnotyczne, umiejscowione są w psychice. Przykładowo lęk społeczny, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie między ludźmi, najczęściej spowodowany jest jakimiś traumatycznymi wydarzeniami w przeszłości. Z czasem wspomnienia bledną, natomiast problem zostaje i zakorzenia się coraz mocniej. Zamyka się w podświadomości i ma ciągły, negatywny wpływ na dalsze życie. Stan pod wpływem hipnozy pozwala na dotarcie do problemu, a także rzuca na niego inne światło. Z tego względu osoba otwarta na pomoc, potrafi dostrzec imponujące efekty hipnozy. Połączone dodatkowo z wizytami u psychoterapeuty dają szansę na całkowicie wyzbycie się problemu. Hipnozę wykorzystywać można do wspierania leczenia zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania, a także problemów z poczuciem własnej wartości.

Co ma wpływ na efekty hipnozy?

Wiele osób zastanawia się czy hipnoza działa. Odpowiedzieć można – i tak i nie. Od skuteczności hipnozy zależy wiele czynników. Ogólnie terapia hipnozą przynosi wiele pozytywnych skutków. Jednak potężny wpływ na to, jak terapia wpłynie na nas, zależy od nas samych. Aby klasyczna hipnoza czy autohipnoza odniosła skuteczny efekt, potrzebne jest zaangażowanie oraz otwartość. Jeżeli przychodzimy na terapię, ponieważ ktoś nam tak poradził, a nie jesteśmy do końca przekonani do tego pomysłu, to lepiej odpuścić. Bez otwartości i zaangażowania żadna terapia nie odniesie pożądanych efektów. Kolejnym ważnym aspektem jest dojrzałość i świadomość. W momencie gdy chcemy zmiany, ale jednocześnie jeszcze do niej nie dorośliśmy i nie dojrzeliśmy, to bardzo możliwe, że terapia nie okaże się pomocna. Świadomość własnych słabych stron, a także ukierunkowania problemu jest kluczowe. Dojrzałość jest też niesamowicie istotna w kwestii autohipnozy. Autohipnoza, w której główną rolę gra autosugestia, wymaga dużo pracy, cierpliwości i chęci.

Efekty hipnozy a jej rodzaje

Oprócz zaangażowania, efekty hipnozy ściśle uzależnione są także od rodzaju hipnozy, który wybieramy. Przykładowo hipnoza ericksonowska, której twórcą był Milton Erickson, skupia się na głębokim kontakcie między hipnoterapeutą a klientem. Ten rodzaj hipnozy bardzo pomaga w samoakceptacji oraz zrozumieniu siebie. Jednak by w pełni czerpać korzyści z hipnozy ericksonowskiej, potrzebne jest duże zaufanie pomiędzy dwoma stronami, a także gotowość do pracy nad swoimi słabościami. Efekty tej hipnozy opierają się głównie na wypracowanej pewności siebie czy akceptowaniu swoich zalet ale też wad, jako zupełnie naturalne. Z kolei hipnoza regresyjna skupia się na cofaniu myślami w przeszłość i próbie zrozumienia traumatycznych wydarzeń. Regresja hipnotyczna wymaga dużo sił i samozaparcia w postanowieniu zmiany, ponieważ wracanie do tego co bolało nie jest łatwe. Jednak efekty po ukończeniu terapii są niesamowite. Wyjaśnione, przeszłe sytuacje przestają wywierać wpływ na dalsze życie, przez co osoba czuje się wolna od nawyków, które ją ograniczały.

Efekty hipnozy jako wsparcie w terapii

Hipnozę można traktować jako dodatkowe wsparcie w terapii. Jeśli zmagamy się z jakiś problemem lub wieloma problemami, naturalną koleją rzeczy jest, że szukamy pomocy i wsparcia. Zgłaszamy się wtedy do bliskich lub do psychologa, który określi na czym dokładnie polega problem. Terapia systemowa, która pomaga rozwiązywać problemy przykładowo w rodzinie czy związku, lub terapia schematów, która odpowiada za korygowanie szkodliwych przyzwyczajeń, może idealnie uzupełniać się z hipnozą. Przykładowo terapia schematu uczy nas zdrowego poglądu na sytuacje, a hipnoterapeuta dodatkowo utrwala określone zmiany w naszej podświadomości. Efektem takiego połączenia może być szybszy powrót do radości życia oraz mocniej utrwalone oraz zrozumiane przemiany. Pozytywne i trwałe efekty hipnozy dodatkowo motywują do dalszej zmiany.

Zaskakujące efekty hipnozy

Warto pamiętać, że efekty hipnozy zależą też od stopnia zaangażowania w terapię, a także od osobistej predyspozycji do osiągania stanu głębokiej hipnozy. Na hipnozę bardziej podatne są kobiety, choć nie jest to reguła. W przypadku kobiet coraz bardziej popularny staje się tzw. hipnoporód. Pozwala on na zdecydowanie mniejsze odczuwanie nie tylko bólu, ale także stresu, który towarzyszy kobiecie podczas porodu. Tak więc hipnoza ma działanie uśmierzające ból i regulujące poziom stresu. Znana jest również hipnoza na odchudzanie, czyli hipnoza, która pomaga w osiąganiu trzymania się swoich postanowień. Głęboka relaksacja zmniejsza wydzielanie się kortyzolu, który ma wpływ na problemy z wagą. Efekty hipnozy to przede wszystkim zmniejszony poziom stresu oraz ogólne uspokojenie się, wyciszenie. Hipnoza pozwala na rozładowanie napięcia mięśniowego, eliminuje skutki napięcia nerwowego oraz zmniejsza odczuwanie bólu. Ponadto terapia hipnozą okazuje się skuteczna w walce z wieloma zaburzeniami natury psychicznej.

Efekty hipnozy a skutki uboczne

Hipnoza sama w sobie jest w pełni bezpieczną metodą przy wspieraniu leczenia różnego typu zaburzeń. Nie ma możliwości, żeby osoba zahipnotyzowana się nie obudziła, ponieważ najczęściej do snu w ogóle nie dochodzi. Klient jest maksymalnie odprężony, ale w dalszym ciągu ma kontakt z rzeczywistością. Nie ma dowodów też na to, by osoba zahipnotyzowana robiła wymyślone przez hipnotyzera rzeczy, zarówno podczas trwania seansu jak i po zakończeniu. Efekty hipnozy uzależnione są od hipnoterapeuty, którego wybierzemy. Powinna to być osoba dobrze przygotowana, empatyczna i przede wszystkim profesjonalna. Gdy zdecydujemy się na taką osobę, hipnoza będzie z całą pewnością bezpieczna i komfortowa.

Kilka słów od Serwisu

Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.

Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.

Wpis autorstwa serwisu

Przeczytaj również: