Kim był Milton Erickson?

Milton Erickson, czyli nowy rozdział w hipnozie

  •   Opublikował: Serwis Hipnoterapeuci.pl
  •   26 listopada 2020

Jednym z niekwestionowanych pionierów w dziedzinie psychoterapii i hipnozy był niewątpliwie Milton Hyland Erickson. Dzięki jego technice, szeroko rozumiana hipnoza zyskała zupełnie nowe spojrzenie i świeżość. Niejeden hipnoterapeuta wzoruje się na modelu hipnozy ericksonowskiej, który zaskarbił sobie wielu zwolenników tej metody. Kim był Milton Erickson i dlaczego stworzony przez niego rodzaj hipnozy uznawany jest za jeden z ważniejszych na świecie?

Kim był Milton Erickson?

Milton Erickson urodził się 5 grudnia 1901 roku w Nevadzie. Erickson był chorowitym dzieckiem. Od najmłodszych lat rozwijał się wolniej niż swoi rówieśnicy, a także cierpiał na dysleksję i daltonizm. Oprócz tego skarżył się na arytmię serca oraz amuzję, czyli głuchotę wybiórczą. Już od dziecka interesował się szeroko pojętą psychologią. Szczególnie zafascynowała go autohipnoza, którą początkowo nazywał twórczymi momentami. Jak przekonywał w późniejszym czasie, dzięki zjawisku autohipnozy pozbył się dysleksji. W wieku 17 lat zachorował na polio, co dalej przełożyło się na paraliż całego ciała. Nie mając żadnej możliwości poruszania się, Milton Erickson zaczął rozmyślać nad podświadomością i różnymi procesami zachodzącymi dzięki jej wpływowi na cały organizm. W późniejszym czasie po wyleczeniu choroby, Milton uzyskał tytuł magistra, a także lekarza z zakresu psychologii. Erickson uważał hipnozę za skuteczny sposób na szukanie rozwiązania danego problemu.

Milton Erickson a klasyczna hipnoza

Hipnoza ericksonowska różni się od hipnozy klasycznej. Sam Milton Erickson uznawany jest za pioniera terapii rodzin, a także hipnozy medycznej. Również terapia systemowa, skupiająca się na funkcjonowaniu całych systemów, w głównej mierze powstała dzięki dokonaniom Ericksona. Hipnoza ericksonowska skupia się na pięciu podstawowych założeniach.

1. Każdy człowiek jest niepowtarzalny.
2. Każdy człowiek posiada wystarczający potencjał, aby wiele osiągnąć.
3. Za każdym zachowaniem stoi pozytywna intencja.
4. Każdy człowiek podejmuje najlepszą swoim zdaniem decyzję.
5. Zmiana jest nieuchronna.

Według tych zasad ten rodzaj hipnozy pojmuje wszystkich ludzi jako równych sobie, a także zdolnych do osiągania wymierzonych celów. Milton uważał, że za oporem na sugestie hipnotyczne odpowiada brak kontaktu i zrozumienia. W myśl Miltona Ericksona ”nic nie jest po prostu zwykłą rozmową”, a za powodzenie hipnozy odpowiada przede wszystkim odpowiedni kontakt z klientem. Celem hipnozy ericksonowskiej jest dostarczenie jak największej ilości możliwych wyborów rozwiązania danego problemu.

Milton Erickson i jego pojmowanie hipnozy

Stan pod wpływem hipnozy ericksonowskiej pozwala na ”otworzenie oczu” klienta na różne możliwości rozwiązania problemu. Kiedy osoba zahipnotyzowana jest otwarta na wszelkie sugestie i podpowiedzi, hipnoterapeuta jest w stanie wpływać na samoocenę danej osoby. Milton Erickson przekonywał, że każda osoba jest wyjątkowa i każda osoba jest w stanie wiele osiągnąć. Filarem tej terapii jest przede wszystkim odpowiedni, głęboki kontakt z klientem, który wpływa na skuteczną pomoc. Efekty hipnozy ericksonowskiej uzależnione są zatem zarówno od wyboru odpowiedniego terapeuty, ale również od otwartości na terapię przez osobę na nią uczęszczającą.

Kilka słów od Serwisu

Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.

Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.

Wpis autorstwa serwisu