Czym jest autohipnoza?

Autohipnoza, czyli samodzielne wprowadzanie się w trans hipnotyczny

Zdarza się, że nieświadomie sami wprowadzamy się w trans hipnotyczny. Może się to zdarzyć wszędzie, w pracy, w domu lub podczas jazdy. Autohipnoza to właśnie samodzielne wprowadzenie się w stan hipnotyczny, z tym, że trans ten wprowadzony jest w pełni świadomie i pod pełną kontrolą. Czy każdy może wprowadzić się w stan autohipnozy, na czym polega i czy jest ona bezpieczna?

Czym jest autohipnoza?

Stany hipnotyczne zdarzają się u każdego niemal codziennie. Są to spontaniczne transy, spowodowane są odprężeniem, na które wpływa monotonna muzyka, czyjś głos czy regularnie pojawiające się obrazy, na przykład podczas jazdy. Podczas każdego z takich transów, mózg zaczyna wchodzić w fale alfa, dokładnie te same, na które oddziałuje klasyczna hipnoza. Fale alfa odpowiadają za stan głębokiego zrelaksowania, w którym umysł jest bardzo podatny na sugestie, które przekazuje hipnoterapeuta. Aby wprowadzić się w stan autohipnozy bardzo ważna jest odpowiednia autosugestia, czyli właściwie polecenia przekazywane samemu sobie. Autohipnoza to zatem wprowadzenie się w stan hipnozy, dokładnie takiej, w jaką wprowadza nas hipnoterapeuta. Aby hipnoza była w pełni produktywna należy opanować metody wchodzenia w trans hipnotyczny.

Czy autohipnoza jest skuteczna?

Skuteczność autohipnozy głównie zależna jest od osobistych predyspozycji i zdolności osiągania stanu głębokiej relaksacji. Są osoby, którym łatwiej jest osiągać stan docelowy i osoby którym jest zdecydowanie ciężej. Niemniej jednak prawie każdy jest w stanie poddać się autohipnozie. Sesja hipnotyczna powinna trwać tak długo, na ile jest to konieczne, aby uzyskiwać efekty swojej pracy nad sobą. Autohipnoza jest jednak tak samo skuteczna jak każda inna hipnoza. Nieważne czy to będzie hipnoza ericksonowska czy też hipnoza regresyjna, przy każdej hipnozie czy terapii potrzebne jest zaangażowanie oraz dużo cierpliwości. Efekty hipnozy nie przychodzą jak na zawołanie. Aby hipnoza przynosiła pozytywne skutki, powinna być przeprowadzana regularnie, gdyż nieregularność nie sprzyja skuteczności. Dobierając odpowiednio autosugestie, jesteśmy w stanie wpłynąć na siebie, na swoje zachowanie i przekonania. Ponadto stan głębokiej relaksacji podczas autohipnozy ukoi zszargane nerwy, a także doda nowej energii do życia.

Autohipnoza i jej wpływ na życie

Autohipnoza, jak każdy inny rodzaj hipnozy niesie ze sobą pozytywne skutki. Przykładowo hipnoza ericksonowska pozwala przywrócić radość życia a regresja hipnotyczna układa w głowie dawne, przykre wspomnienia na nowo w zdrowy sposób. Tak samo autohipnoza wpływa na człowieka w bardzo pozytywny sposób. Przede wszystkim jest to wspaniały sposób na wyciszenie się, zastanowienie się nad wieloma kwestiami czy odprężenie ciała. Dzięki temu, że autohipnoza jest niezwykle relaksująca, pozwala ona na zwolnienie uścisku mięśniowego oraz eliminuje stres codziennego życia. Poprzez zmniejszone odczuwanie stresu, zmniejsza się też ból głowy czy ryzyko chorób ściśle powiązanych ze stresem. Lęk społeczny, czy lęk przed bliskością, uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. Hipnoza skutecznie pomaga w walce z nimi. Dodatkowo autohipnoza może okazać się bardzo pomocna, gdy w naszym życiu pojawia się jakaś fobia. Wykorzystując hipnozę jesteśmy w stanie uzdrowić także nasze wewnętrzne dziecko, które cierpiąc oddziałuje na całe życie.

Autohipnoza – jak się jej nauczyć

Aby terapia hipnozą była skuteczna, należy opanować techniki wprowadzania się w odpowiedni trans. Nie dla wszystkich osób może to być łatwe zadanie. Wchodzenie w stan pod wpływem hipnozy zależne jest przede wszystkim od osobistych predyspozycji. Na samym początku warto skupić się na odpowiednich technikach relaksacyjnych, które pozwolą odprężyć umysł i ciało. By w pełni się zrelaksować, należy wybrać wygodne, odprężające miejsce. Warto zadbać, abyśmy byli sami w domu, lub innym wybranym miejscu. Chodzi o to, by nikt nie przeszkadzał w osiąganiu spokoju i wyciszenia. W tle można puścić relaksacyjną muzykę, lub na przykład odgłosy natury. Podczas autohipnozy należy wyeliminować napięcie mięśniowe i stres, pominięcie tego kroku nie doprowadzi do pełnego uspokojenia. Po całkowitym wyciszeniu zaczynamy znajdować się w docelowym stanie. Prawidłowo przeprowadzona autohipnoza znacząco wpływa na leczenie nerwicy, eliminuje krytyczne wobec siebie myśli, czy też pomaga pokonać szkodliwe uzależnienie.

Autosugestia a autohipnoza

Podczas wprowadzania się w stan autohipnozy kluczową rolę odgrywa autosugestia. Kiedy wprowadzimy umysł i ciało w stan głębokiego odprężenia, zaczynamy wpływać na własną podświadomość. Stan ten pozwala spojrzeć na problem pod innym kątem, zupełnie inaczej niż widzieliśmy go wcześniej. Jeżeli naszym problemem jest niska samoocena i wszystkie tego odcienie, warto powtarzać sobie rzeczy podkreślające swoją wartość. Osoba zahipnotyzowana podatna jest na wszelkie sugestie i wskazówki. Długotrwałe wpływanie na podświadomość z czasem może skutkować przedostaniem się tych informacji do świadomości. Regularność wchodzenia w pożądany stan hipnotyczny wpływa na pozytywne efekty hipnozy. Oprócz obniżenia napięcia mięśniowego i zmniejszenia odczuwania stresu, autohipnoza jest jedną ze skutecznych metod relaksacji.

Czy autohipnoza jest bezpieczna?

Autohipnoza jest w pełni bezpieczną metodą osiągania wewnętrznego spokoju. Hipnoterapia jest równie skuteczna i bezpieczna co terapie, na przykład terapia poznawczo behawioralna czy terapia schematów. Wokół hipnozy obrosło wiele mitów, które kompletnie nie mają potwierdzenia w praktyce. Nie jest prawdą, że hipnozie poddają się tylko słabe psychicznie osoby, ponieważ jest to w stanie zrobić każdy. Ponadto nie ma możliwości niewybudzenia się z transu, ponieważ podczas hipnozy człowiek nie śpi, a jedynie jest głęboko zrelaksowany, dzięki czemu w każdej chwili trans ten może przerwać. Autohipnoza może być niebezpieczna tylko w przypadku źle podawanych sugestii, lecz samemu raczej ciężko będzie wyrządzić sobie krzywdę. Ponadto należy pamiętać, że hipnoza to nie sen i wszystko co zostanie podczas niej powiedziane, zostaje zapamiętane. Należy pamiętać również, że hipnoza nie ma nic wspólnego z magią, a sztuki tej nauczyć się może niemal każdy.

Podejmij działanie

W naszym serwisie znajdziesz tylko sprawdzonych i certyfikowanych hipnoterapeutów. Dlatego podejmij działanie i znajdź hipnoterapeutę w swojej okolicy używając wyszukiwarki dostępnej na górze ekranu.

A jeśli temat hipnozy i hipnoterapii po prostu Cię interesują, lub chciałbyś rozwijać się w tym kierunku, zapraszamy do okresowego sprawdzania ofert warsztatów w zakładce Warsztaty.

Przeczytaj również: