Czym jest lęk społeczny?

Lęk społeczny – czym się charakteryzuje

  •   Opublikował: Serwis Hipnoterapeuci.pl
  •   31 grudnia 2020

Unikanie kontaktów towarzyskich, wspólnych wyjść, rozmawiania przez telefon czy nawet korzystania z komunikacji miejskiej to niestety codzienność wielu osób. Problemy te wynikać mogą z wielu rozmaitych przyczyn. Niewątpliwie jedną z nich jest rozwijający się lub już ukształtowany lęk społeczny. Fobia społeczna potrafi zabrać radość z życia, powoli izoluje osobę nią dotkniętą od świata zewnętrznego i nierzadko powoduje pojawienie się innych dolegliwości. Czym dokładnie jest lęk społeczny i jak można z nim walczyć?

Czym jest lęk społeczny?

Lęk społeczny to zaburzenie lękowe polegające na odczuwaniu dyskomfortu związanego z interakcją społeczną. Z pozoru może wydawać się, że nie jest to poważne zaburzenie, ale jest to błąd. Osoby dotknięte lękiem społecznym nierzadko popadają w uzależnienie, które jest skutkiem niemożności poradzenia sobie z wieloma trudnościami życia w społeczeństwie. Lęk przed bliskością innych osób sieje spustoszenie w obrębie życia zawodowego ale i prywatnego. Lęk społeczny często utrudnia swobodne zapoznawanie nowych osób, przez co niemal niemożliwe staje się znalezienie partnera, czy wykazywanie się w pracy, w której musimy mieć kontakt z innymi osobami. Jedną ze skuteczniejszych metod walki z lękiem społecznym jest wykorzystanie hipnozy (o hipnozie więcej dowiesz się tutaj). Hipnoterapia efektywnie wspiera leczenie fobii społecznej, a także pozytywnie wpływa na leczenie nerwicy oraz innych zaburzeń lękowych. Oprócz hipnozy pomoc uzyskać można na równego rodzaju terapiach. Bardzo skuteczna jest również terapia poznawczo behawioralna czy terapia schematów.

Jak powstaje lęk społeczny?

Jak w przypadku wielu zaburzeń, lęk społeczny pojawia się na różnym etapie życia, ale bardzo często zauważalny jest już u dzieci. Przyczyn powstawania lęku społecznego szukać można w trzech głównych czynnikach. Uwarunkowania genetyczne, warunki środowiskowe czy biologiczne w głównej mierze doprowadzają do pojawienia się lęku czy strachu. W rodzinach, w których któryś z bliskich cierpiał na choroby o podłożu psychicznym, znacznie częściej występują zaburzenia lękowe. Ponadto, dziecko wychowywane w rodzinie, w której pozbawione było miłości, akceptacji czy poczucia bezpieczeństwa bardzo często rozwija w sobie strach przed innymi ludźmi. W takich sytuacjach wewnętrzne dziecko uczy się pewnych schematów, które dalej kształtują przyszłe życie i coraz mocniej utrwalają negatywne wzorce postępowania. Terapia schematu, która koncentruje się na uzdrawianiu tych wzorców bardzo często pomaga w uczeniu się prawidłowego postrzegania świata. Hipnoza dodawana do określonej terapii również skutecznie pomaga budować zdrowe systemy i schematy.

Lęk społeczny – objawy

Lęk społeczny objawia się dolegliwościami fizycznymi i psychicznymi. Osoba dotknięta fobią społeczną najczęściej unika sytuacji, w których musiałaby znaleźć się w centrum wydarzeń. Jeżeli już musi coś załatwić lub gdzieś się pojawić, stara się, aby była jak najmniej zauważona. Osoba taka unika publicznych przemówień, występowania przed szereg oraz przede wszystkim boi się rozmów przez telefon, szczególnie z nieznajomymi. Osoba chora potrafi wielogodzinnie zamartwiać się, że dane wyjście skończy się kompromitacją i zawstydzeniem. Lęk społeczny powoduje też silny lęk przed krytyką, przed ocenianiem przed innych. Dlatego najczęściej jeśli już taka osoba podejmuje się danej czynności, oczekuje w 100% zadowalającego efektu. Jeśli uważa, że może być inaczej, bardzo często unika danej rzeczy. Do najczęstszych objawów somatycznych należą długotrwały stres, bóle brzucha i głowy oraz nudności. Często występuje także drżenie, nadmierna potliwość czy kołatanie serca.

Hipnoza jako lekarstwo na lęk społeczny

Umiejętnie przeprowadzona hipnoza potrafi skutecznie odmienić myślenie oraz szkodliwe nawyki osoby dotkniętej różnymi zaburzeniami czy problemami. Tak samo okazuje się skuteczna w walce z lękiem społecznym. Trans hipnotyczny, w którym doświadczony hipnoterapeuta przekazuje wskazówki i rady naszej podświadomości, jest w pełni bezpieczny i efektywny. Regularne spotkania hipnotyczne pozwalają dostrzec imponujące efekty hipnozy. Bardzo skuteczna okazuje się hipnoza klasyczna, ale również hipnoza regresyjna oraz hipnoza ericksonowskaHipnoza regresyjna, w której pracujemy nad cierpiącym wewnętrznym dzieckiem, pozwala na wyjaśnienie wielu nieuzdrowionych sytuacji z przeszłości, które wywierają negatywny wpływ na dalsze życie. Z kolei za pomocą hipnozy ericksonowskiej hipnoterapeuta w sposób niezwykle przychylny tłumaczy klientowi i podaje sugestie, które utrwalają się w podświadomości. Hipnoza ericksonowska, której ojcem jest Milton Erickson, czy hipnoza regresyjna są niezwykle doceniane i często wybierane w walce z wieloma zaburzeniami. Hipnoza dodana jako wsparcie w terapii z całą pewnością szybciej pozwoli cieszyć się normalnością.

Lęk społeczny a terapia

Uczęszczanie na terapię jest bardzo istotnym elementem pomocy w walce z lękiem społecznym. Lęk społeczny często rozwija się poprzez nieprawidłowe wzorce, lub toksyczne relacje między partnerami czy rodziną. Dlatego bardzo ważne jest, aby szukać pomocy i przede wszystkim otworzyć się na nią. Terapia systemowa, w której razem z rodziną lub partnerem wyjaśniamy nieprawidłowe zachowania, może okazać się początkiem zmiany. Terapia poznawczo behawioralna, w której terapeuta poznawczo behawioralny jest ściśle skoncentrowany na teraźniejszości, przekonuje, że z każdej negatywnej emocji może nastąpić pozytywna zmiana. Warto pamiętać, że połączenie terapii z hipnozą zdecydowanie przyspieszy efekty.

Lęk społeczny – jak sobie z nim radzić

Lęk społeczny jest możliwy do pokonania. Aby tak się stało, warto skupić się na sobie i postarać się zrozumieć, dlaczego w danych sytuacjach zachowujemy się tak a nie inaczej. Bardzo pomocna może okazać się autohipnoza. Autohipnoza, w której kluczową rolę odgrywa autosugestia, pomaga zrelaksować się oraz zrozumieć źródło problemu. Stan pod wpływem hipnozy pozwala na to, by osoba zahipnotyzowana skupiła się na sobie i za pomocą autosugestii regulowała swoje lęki i przyzwyczajenia. Warto sięgać po pomoc i warto się na tą pomoc otwierać, bo dzięki temu możliwe jest całkowite wyleczenie swoich lęków.

Kilka słów od Serwisu

Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.

Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.

Wpis autorstwa serwisu

Przeczytaj również: