Hipnoterapeuta- czy jego wybór jest ważny?

Hipnoterapeuta: Czy Wybór Hipnoterapeuty Jest Ważny?

  •   Opublikował: Serwis Hipnoterapeuci.pl
  •   29 października 2020

Każda fobia czy uzależnienie z całą pewnością mocno ogranicza funkcjonowanie osoby nimi dotkniętej. Jedną ze skutecznych metod uzyskania pomocy jest hipnoza. Hipnoterapeuta jest w stanie pomóc w przezwyciężeniu wielu lęków czy innych zaburzeń. Co powinno cechować dobrego hipnoterapeutę i czy wybór ma wpływ na powodzenie terapii?

Hipnoterapeuta a hipnoterapia

Hipnoza istniała już w antycznym Egipcie i Grecji. Zarówno Grecy jak i Egipcjanie używali hipnozy jednak nie w takiej formie, w jakiej znamy ją obecnie. W Egipcie kapłan, poprzez sugestie wywoływał sen u pacjentów, oraz na ich podstawie próbował doszukać się leku na poważne choroby. Podobnie w Grecji, Grecy wierzyli, że osoba zahipnotyzowana jest podatna na wpływ boga Eskulapa, który cudownie ją wyleczy.

Osobą, która otworzyła współczesną hipnozę jest Franz Anton Mesmer. Uważał on jednak, że za samopoczucie człowieka odpowiada fluid, który przy nieprawidłowym przepływie powodował choroby. James Braid wzorując się na nauce Mesmera, zauważył zależność między sugestią a hipnozą, co rozpoczęło prawidłowe postrzeganie hipnozy. James Braid jest również twórcą słowa hipnoza, które pochodzi z języka greckiego – hypnos, które oznacza sen.

Hipnoterapeuta, który zapisał się jako twórca nowego rodzaju hipnoterapii to Milton Erickson. Twórca hipnozy ericksonowskiej uważał, że każdy człowiek jest wyjątkowy i niepowtarzalny, dlatego do każdego stosował techniki i słowa najbardziej pasujące do danych predyspozycji.

Czym powinien charakteryzować się hipnoterapeuta?

Hipnoterapia pozwala na spojrzenie na problem z zupełnie innej, dalszej perspektywy. Każdy kto planuje rozpocząć sesje hipnotyczne powinien wybrać najlepszego hipnoterapeutę, który poprowadzi terapię od początku do końca. Odpowiedni hipnoterapeuta powinien charakteryzować się zrozumieniem, cierpliwością oraz talentem aktywnego słuchania. Pacjent, który zgłasza się na terapię oczekuje pomocy i ciepła, a także wyrozumiałości i empatii. Powierzchowne lub pozbawione zrozumienia zachowanie może zostać odebrane jako brak zainteresowania problemem, co skutecznie odstrasza. Nierzadko zdarza się, że taka terapia nie przynosi pozytywnych efektów. Przy zaburzeniach lękowych takich jak lęk społeczny czy lęk przed bliskością, pacjent wymaga delikatnego podejścia do problemu, tak by poczuł się zrozumiany. Odpowiednio przeprowadzona hipnoterapia okazuje się skuteczna przy wspieraniu leczenia wyżej wspomnianych zaburzeń lękowych, nawyków czy uzależnień.

Hipnoterapeuta a klient

Aby jakakolwiek terapia odniosła efekty, współpraca między hipnoterapeutą a klientem musi się układać wzorcowo. Współpraca ta powinna polegać na wzajemnym szacunku, a także otwartości każdej ze stron. Nawet najlepiej przeprowadzony seans hipnotyczny nie spowoduje zmian w podświadomości klienta, jeśli ten ich nie chce. Z kolei hipnoterapeuta, który nie wzbudza zaufania i poczucia bezpieczeństwa, swoim zachowaniem zniechęci klienta do jakiejkolwiek aktywności. Ponadto jest duża możliwość, że klient straci wiarę w powodzenie hipnoterapii. Zniechęci się i zwątpi w myśl czy hipnoza działa i czy jest mu w stanie pomóc. Stan pod wpływem hipnozy musi być poprzedzony rozmową i poczuciem komfortu obu stron. Wiele osób, mimo początkowych obaw, uważa hipnoterapię za niebywale skuteczną metodę pomocy. Wiele z nich łączy hipnozę z określonymi terapiami. Terapia poznawczo behawioralna czy terapia schematów, każdy jej rodzaj może może być łączony z hipnozą. Również autohipnoza, w której my sami jesteśmy hipnoterapeutami, cieszy się sporym powodzeniem.

Kiedy potrzebny jest hipnoterapeuta?

Hipnoterapeuta to osoba, która dzięki osiągniętej wiedzy, jest w stanie skutecznie pomagać wielu osobom. Za pomocą sugestii jest w stanie wpływać i korygować myśli czy emocje, które źle na nas wpływają. Z tego powodu do hipnoterapeuty wybrać się może każda osoba, która potrzebuje pomocy w poukładaniu w głowie pewnych spraw. Hipnoza wykorzystywana jest też do wspierania leczenia fobii czy lęków, a także innych zaburzeń. Hipnoza regresyjna, którą stosuje hipnoterapeuta, pomaga uzdrowić nasze wewnętrzne dziecko. Dzięki temu terapia ta wykorzystywana jest przez osoby, które z przyczyn umiejscowionych w przeszłości czują wewnętrzną blokadę, niepokój czy strach. Hipnoterapeuta, często używając podobnych technik co terapeuta poznawczo behawioralny, nawiązuje z klientem silny kontakt i pomaga mu zrozumieć wszystkie sytuacje dziejące się obecnie. Ponadto hipnoza wykorzystywana jest także w medycynie jako uśmierzacz bólu. A więc pomoc hipnoterapeuty sięga wiele aspektów i dziedzin.

Czy hipnoterapeuta ma wpływ na efekty hipnozy?

Efekty hipnozy zależą i od pacjenta i od hipnoterapeuty, jednak hipnoterapeuta ma kluczową rolę w przeprowadzaniu terapii. Bez odpowiedniego przygotowania i podejścia do pacjenta, terapeuta nie będzie w stanie skutecznie pomóc. Aby hipnoterapia była skuteczna obie strony powinny wykazać się cierpliwością i zaangażowaniem. Jeżeli pacjent nie jest pewny czy taka forma terapii jest dla niego odpowiednia, lub nie chce w pełni się otworzyć, efekty mogą być znikome. Dokładnie tak samo działa to w drugą stronę. Jeżeli hipnoterapeuta nie jest w stanie dotrzeć do pacjenta i odpowiednio na niego wpłynąć, efekty hipnozy również mogą okazać się niewystarczające. Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego hipnoterapeuty to klucz do sukcesu.

Hipnoterapeuta a mity- czy nasz strach jest uzasadniony?

Wokół hipnozy i ludzi trudniących się ta sztuką obrosło wiele mitów i legend. Wiele ludzi obawia się złych intencji hipnotyzera. Jednak profesjonalny hipnoterapeuta nie będzie podsuwał nam jakiś wątpliwych sugestii, a także nie wykorzysta nas do swoich planów. Przede wszystkim należy pamiętać, że podczas transu hipnotycznego nie śpimy, a jedynie głęboko odpoczywamy. Jest to trans, więc w jakiejś części jesteśmy odcięci od świata rzeczywistego, ale w dalszym ciągu wszystko słyszymy. W momencie gdy hipnotyzer zaczyna mówić coś co nam nie odpowiada, wystarczy to przerwać. Ponadto profesjonalny hipnoterapeuta nie zrobi nic, co mogłoby nam zaszkodzić. Nie zmanipuluje nas, nie wpłynie negatywnie na wspomnienia, ani nie zmusi do robienia rzeczy, których robić nie chcemy. Warto pamiętać, że stany hipnotyczne przeżywamy każdego dnia, podczas różnych monotonnych czynności. Dlatego też trans hipnotyczny również nie jest niebezpieczny.

Kilka słów od Serwisu

Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.

Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.

Wpis autorstwa serwisu

Przeczytaj również: