Czym jest fobia?

Fobia – różne oblicza strachu

Każdego dnia każdy z nas mierzy się ze strachem. Często może to być strach przed szkołą, na przykład przed jakimś egzaminem, czy strach przed pracą. Bardzo duża część osób mierzy się również z różnego typu fobiami. Co to jest fobia i co ma wspólnego ze strachem?

Co to jest fobia?

Fobia to zaburzenie lękowe polegające na odczuwaniu panicznego lęku przed określonymi przedmiotami, osobami, zwierzętami czy ludźmi. W niektórych przypadkach podczas spotkania się osoby dotkniętej fobią z czynnikiem wywołującym strach, dochodzi do wystąpienia ataku paniki. Ataki paniki powodują przyspieszony oddech, niezdolność do trzeźwego myślenia, a także silne poczucie zagrożenia oraz liczne objawy somatyczne. Fobia występuje pod wieloma postaciami. Jedną z najbardziej znanych fobii jest fobia społeczna, czyli silny lęk społeczny, powodujący paraliż życia zawodowego i towarzyskiego osoby dotkniętej tym lękiem. Następstwem takiego stanu rzeczy często jest uzależnienie od alkoholu lub innych używek, ponieważ w oczach osoby chorej to jedyny sposób na przezwyciężenie strachu. Aby pozbyć się szkodliwych przekonań i fobii coraz częściej osoby chore decydują się na hipnozę, która potrafi pomóc w walce z depresją, lękami oraz ma faktyczny wpływ na leczenie nerwicy.

Fobia – jej rodzaje i metody walki z nią

Do najbardziej znanych rodzajów fobii zaliczyć można:

  • arachnofobia – lęk przed pająkami,
  • klaustrofobia – lęk przed zamkniętymi, małymi pomieszczeniami,
  • akrofobia – czyli inaczej lęk wysokości

Silna fobia może skutecznie utrudniać życie, a dodatkowo powoduje szereg nieprzyjemnych objawów. Każdą fobię da się pokonać, lub przynajmniej zmniejszyć jej zasięg. Skuteczna metoda wspomagająca leczenie fobii to hipnozaHipnoterapia polega na wprowadzeniu pacjenta w odmienny stan świadomości. Stan pod wpływem hipnozy pozwala na regulowanie nawyków oraz lęków, przez co hipnoterapeuta ma realny wpływ na postrzeganie otoczenia przez klienta. Osoba, która wspiera walkę z fobiami poprzez hipnozę, potrafi zaobserwować imponujące efekty hipnozy. Ważne jest, aby pacjent uczęszczający na sesje hipnotyczne nie przerywał ich po chwilowym sukcesie, ponieważ wygrana potrzebuje regularności i cierpliwości.

Istotną metodą walki z fobią może być terapia poznawczo behawioralna. Podczas tej terapii terapeuta poznawczo behawioralny skupia się na teraźniejszości, starając się połączyć ze sobą myśli, działanie i emocje pacjenta. Czas trwania terapii uzależniony jest od postępów, najczęściej jest to około kilkunastu spotkań. Ważne jest, żeby spotkania odbywały się regularnie i systematycznie, na przykład dwa razy w tygodniu.

Czy fobia może okazać się szkodliwa?

Każda fobia ma negatywny wpływ na organizm i samopoczucie. Sytuacje wywołujące ataki paniki i silny stres niemal codziennie, mogą znacząco wpłynąć na kondycję organizmu oraz na stan psychiczny. Duża część fobii nie pozwala spokojnie i prawidłowo funkcjonować osobie, która się z nimi zmaga. Przykładem może być wspomniany wyżej lęk społeczny czy jatrofobia, czyli strach przed lekarzami. W drugim przypadku osoba, która panicznie boi się lekarzy, szpitali i rzeczy z tym związanych, może nie otrzymać pomocy na czas, kiedy będzie jej potrzebować. Silny strach i stres uniemożliwi jej przełamanie się. Należy pamiętać, że jeżeli jest coś, z czym nie umiemy sobie poradzić warto udać się z tym do specjalisty i rozpocząć proces powrotu do pełnej świetności.

Podejmij działanie

W naszym serwisie znajdziesz tylko sprawdzonych i certyfikowanych hipnoterapeutów. Dlatego podejmij działanie i znajdź hipnoterapeutę w swojej okolicy używając wyszukiwarki dostępnej na górze ekranu.

A jeśli temat hipnozy i hipnoterapii po prostu Cię interesują, lub chciałbyś rozwijać się w tym kierunku, zapraszamy do okresowego sprawdzania ofert warsztatów w zakładce Warsztaty.

Przeczytaj również: