Czy hipnoza działa

Czy hipnoza działa?

 •   Opublikował: Piotr Otto dla Hipnoterapeuci.pl
 •   2 grudnia 2019

To, że hipnoza w ogóle istnieje i jest stosowana jest faktem niezaprzeczalnym. Hipnoterapia jest coraz popularniejsza, a ludzie wykorzystują ją w walce z różnymi problemami. I z pewnością nie znajdzie się osoba, która rozważając poddanie się hipnozie, nie zadała sobie chociaż raz pytania „czy hipnoza działa?”. Odpowiedź na to zagadnienie znajdziecie w poniższym artykule.

Podstawowe pytanie – czy hipnoza działa?

Aby krótko i w miarę jednoznacznie sformułować odpowiedź można pokusić się o stwierdzenie: „tak, ale pod pewnymi warunkami”. Jak było wspomniane w poprzednim artykule pn. Stan w hipnozie, człowiek posiada naturalną zdolność do wchodzenia w stan hipnotyczny, a co za tym idzie, w naturze człowieka leży poddanie się hipnozie. Tematykę hipnozy wyczerpująco omówiono w tym artykule.

Jeśli natomiast chodzi o warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby hipnoza mogła właściwie zadziałać to przede wszystkim musi zaistnieć:

 • właściwa postawa osoby hipnotyzowanej – hipnoza jest ściśle związana z ludzką psychiką, nie wolno zatem uprzedzać się, powtarzać, że to na pewno się nie uda; w ten sposób tworzy się bariery zaporowe, które utrudniają dotarcie do osoby hipnotyzowanej;
 • sprecyzowanie celu jaki chce się osiągnąć dzięki hipnoterapii;
 • silne postanowienie, że chce się osiągnąć założony cel;
 • świadomość czym jest hipnoterapia – w każdym przypadku wymaga to współpracy, otwartości i zaufania.

Dlatego nim zadamy pytanie „czy hipnoza działa” zwróćmy uwagę, że hipnoza to nie magia. Nic nie wydarzy się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, a problemy cudownie nie znikną po jednej sesji.

W czym pomoże hipnoza?

Wachlarz problemów z jakimi walczą ludzie decydujący się na hipnozę jest szeroki i różnorodny. Od błahych po te poważne, poprzez uzależnienia, natręctwa, nerwice, choroby ciała jak również duszy. Nie każdy problem z pewnością da się rozwiązać, nie każdy hipnotyzer podejmie się także konkretnego, niekiedy arcytrudnego kłopotu (niektórzy nie wykazują chęci współpracy z osobami uzależnionymi od narkotyków lub też alkoholu).

Niemniej jednak hipnoza często stosowana jest z powodzeniem w następujących przypadkach:

 • fobie i napady lęku;
 • załamania nerwowe i depresja;
 • cierpienie i ból, gdy farmakologia zawodzi;
 • zaburzenia odżywiania oraz nadwaga;
 • nieradzenie sobie w sytuacjach stresowych;
 • brak poczucia własnej wartości;
 • chęć odkrycia nowych możliwości i kreatywnych pomysłów.

Czy hipnoza działa w każdym przypadku tak samo?

Każdy jest odrębną, indywidualną jednostką, która ma swoje własne cechy i predyspozycje. Z tego też powodu hipnoza nie zadziała na każdego w ten sam sposób i z tym samym natężeniem. Niektórzy z nas mają znacznie większe skłonności do ulegania sugestii od innych, łatwiej można wprowadzić je w stan hipnotyczny (o czym więcej w tym artykule) i osiągać głębsze transy. Hipnoza w pewnym stopniu pozostaje również zagadką – dotychczas nie stwierdzono prostej zależności pomiędzy cechami osobowościowymi a predyspozycjami do hipnozy. Zatem jedynym sposobem wydaje się spraktykowanie tego na własnej skórze.

Choć hipnoza jest w pełni bezpieczna i jeśli tylko korzystamy z usług właściwego, profesjonalnego hipnotyzera to okazuje się bardzo skuteczną metodą walki z wieloma problemami, to jednak nie każdy powinien poddać się hipnozie. Przeciwwskazania te wynikają głównie z tego, iż hipnoza w każdym przypadku niesie ze sobą silne emocje, które w pewnych sytuacjach zdrowotnych mogą nie być do końca pożądane. Dlatego przede wszystkim należy zawsze zgłaszać się do certyfikowanego hipnoterapeuty i poinformować go o swoim stanie zdrowia przed rozpoczęciem pracy terapeutycznej.

Kilka słów od Serwisu

Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.

Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.

Możesz również odwiedzić profil autora wpisu klikając w ten link.

Przeczytaj również: