Stan w hipnozie
- Opublikował: Serwis Hipnoterapeuci.pl
- 18 listopada 2019
Hipnoza ma w sobie wielki potencjał, od wieków fascynuje i inspiruje. Pomaga pokonać różnego rodzaju fobie, lęki czy nerwice, a ponadto doskonale radzi sobie ze stresem. Chętnie wykorzystywany jest motyw hipnozy w kinematografii oraz w literaturze i choć obraz ten jest nieco przerysowany, to zachęca kolejnych odbiorców do wypróbowania hipnozy na własnej skórze. Jeśli przeczytałeś artykuł pt. „Hipnoza: Zrozumieć jej Naturę i Zastosowania” i znasz ogólne zasady tego jak działa hipnoza, zachęcam do zrobienia kolejnego kroku, by dowiedzieć się coś więcej o stanach w hipnozie.
Najprościej rzecz ujmując, stan w hipnozie to sytuacja w jakiej znajdujemy się pod wpływem działań hipnotyzera. Nie jest to ani jawa, ani sen, natomiast można określić to stanem odmiennej świadomości.
Hipnoza i stan, z jakim ona się wiąże, należy do naturalnych zdolności człowieka. Większość populacji jest podatna na hipnozę, lecz tylko niewielka jej część jest w stanie osiągnąć te głębokie transy. Przed sesją hipnozy nie trzeba się szczególnie przygotowywać, jednak ważne aby:
Stan, w jaki wprowadza nas hipnotyzer podczas hipnozy, jest zjawiskiem złożonym i różnorodnym. W dużej mierze zależy on od naturalnych predyspozycji osoby hipnotyzowanej i jej podatności na stosowane techniki hipnotyczne. Stan w hipnozie ściśle wiąże się z głębokością transu, który możemy zdefiniować jako skalę skłonności do ulegania sugestiom w danej chwili. Jeżeli podczas sesji hipnozy osoba zostanie wprowadzona w trans i ustabilizowana na pewnym poziomie, wtedy możemy mówić o danym stanie w hipnozie.
Ze względu na głębokość transu możemy m.in. wyróżnić następujące stany hipnotyczne:
Hipnoza nie podziała w ten sam sposób na każdego kto będzie jej poddany, a co za tym idzie – nie każdy będzie w stanie osiągnąć ten sam poziom stanu w hipnozie w jednakowym czasie. Niekiedy osiągnięcie określonego stanu jest tylko po to, aby następnie wprowadzić osobę hipnotyzowaną w głębsze stany. Wiele zależy też od oczekiwań osoby poddającej się hipnozie. Jeżeli mamy do czynienia z hipnoterapią, a zatem skupiamy się na osiągnięciu efektu terapeutycznego, najbardziej pożądany jest stan lekkiego transu. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku głębszych transów człowiek nie będzie pamiętał głównych założeń i osiągnięć hipnoterapii, a więc nie będzie mógł wprost wcielić ich w życie.
Stan w hipnozie jest dość niezwykły, dotyka odmiennej świadomości, lecz w żadnym wypadku nie można go określić jako sen bądź stan bezwolności. Warto podkreślić, że człowiek wprowadzony w trans hipnotyczny nie traci kontroli nad swoim działaniem, a wręcz osiąga zwiększony stan koncentracji wyłącznie na tych rzeczach, które w danej chwili liczą się najbardziej. Z tego powodu tak ważne w hipnoterapii jest precyzyjne określenie celu do jakiego się zmierza.
Stan w hipnozie, oprócz relaksacji i zwiększonej koncentracji na istotnych sprawach, niesie ze sobą wiele korzyści:
Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.
Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.
Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.