Czym jest terapia poznawczo behawioralna i komu najlepiej się sprawdzi?

Czym jest terapia poznawczo behawioralna i komu najlepiej się sprawdzi?

  •   Opublikował: Serwis Hipnoterapeuci.pl
  •   16 września 2020

To zupełnie normalne, że przed rozpoczęciem leczenia wiele osób pragnie poszerzyć swoją wiedzę w zakresie rodzajów terapii. Każda z metod prowadzenia psychoterapii w jakimś stopniu się od siebie różni, czasem wymaga wiele prób i błędów, aby odnaleźć nurt, który okaże się idealny. Nurt psychodynamiczny, terapia Gestald, terapia poznawczo behawioralna a może hipnoza? A może zamiast sesji indywidualnych warto rozważyć terapię grupową lub rodzinną? Terapia poznawczo behawioralna to jedna z najbardziej popularnych metod prowadzenia terapii, zwłaszcza przy leczeniu nerwicy oraz pacjentów cierpiących na depresję lub lęk społeczny.

Przy jakich schorzeniach najlepiej zdecydować się na terapię poznawczo behawioralną?

Głównym zadaniem które stawia przed pacjentem terapeuta behawioralny jest zmiana sposobu myślenia u chorego. Najlepiej sprawdzi się dla osób, które chcą dotrzeć do przyczyny swoich emocji i zachowań. Zazwyczaj czas trwania terapii behawioralnej jest z góry ustalony, tak samo jak cele jakie chce się za pomocą terapii osiągnąć.

Podstawą terapii behawioralnej jest założenie, że to w jaki sposób pacjent reaguje na konkretne sytuacje, nie wynika bezpośrednio z tych sytuacji, lecz z podejścia emocjonalnego jakie pacjent posiada. Bardzo często działa to jako autosugestia – na przykład chory obawia się bliskości i w każdym zachowaniu drugiej osoby doszukuje się argumentów umacniających lęk przed bliskością jaki w sobie posiada. Metoda poznawczo behawioralna powstała na potrzeby leczenia osób z depresją, lecz wypracowane mechanizmy świetnie sprawdzają się również przy chorobie afektywnej dwubiegunowej, zaburzeniach osobowości, oraz pomaga przepracować uzależnienie. Fobia społeczna i lęki paniczne również mogą być leczone za pomocą terapii behawioralnej, gdyż  za jej pomocą można zracjonalizować lęki, które siedzą głowie chorego i nie pozwalają mu na normalne funkcjonowanie.

Na czym polega terapia poznawczo behawioralna?

Celem terapii behawioralnej jest zaobserwowanie negatywnych myśli, dostrzeżenie ich niszczycielskiego wpływu na psychikę, oraz wypracowanie odpowiednich schematów działania, które pomogą poradzić sobie z codziennymi sytuacjami.

W terapii behawioralnej stosowana jest również terapia schematu – która najlepiej działa w przypadku osób z zaburzeniami osobowości. Stosowana jest przy leczeniu osób, które źle się czują, gdyż cały czas powtarzają się w ich życiu sytuacje, które realizują od dawna wypracowany schemat. Terapia schematów sprawdzi się osobom, które są uzależnione, gdyż sięganie po określoną substancję jest wypracowanym schematem na poprawianie swojego nastoju. Tutaj terapeuta ma za zadanie wypracować wraz z pacjentem nowe schematy zachowań w kłopotliwych sytuacjach. Często nawiązuje się do problemów z dzieciństwa, gdyż za problemami z utartymi schematami relacji często stoi wewnętrzne dziecko, które nie potrafi adaptować się do nowych okoliczności.

Inną terapią stosowaną w nurcie behawioralnym jest terapia systemowa. Jest zdecydowanie mniej popularna, lecz jeśli zostanie zastosowana do pacjentów, u których problematyczna jest cała sytuacja społeczna w jakiej są osadzeni, np. rodzina, znajomi z pracy, szkoły etc. Terapeuta analizując słowa chorego, wyszukuje specjalnego systemu, jaki istnieje między nim, a otaczającym go światem. Nie daje do zrozumienia po czyjej stronie stoi błąd, lecz ukazuje relacje międzyludzkie jako skomplikowany system wzajemnych powiązań.

A jeśli terapia poznawczo behawioralna się nie sprawdzi…?

Warto poznać specyfikę każdego z nurtów terapii, aby wybrać specjalistę, który w tej konkretnej metodzie się specjalizuje. Wielu pacjentów bardzo sobie chwali wspomaganie leczenia schorzeń psychicznych za pomocą hipnozy. Za pomocą opracowanego przez Miltona Ericksona modelu hipnotycznego, hipnoterapeuta wprowadza pacjenta w trans hipnotyczny i pomaga mu poznać mechanizmy, które odpowiadają za jego poszczególne zachowania. Jest to skuteczne podejście wspomagające leczenie zaburzeń psychicznych zbliżone do terapii systemowej

Jeśli nie ma się na tyle siły, lub nie potrafi się ocenić swojego problemu z boku – jest na to metoda. Można udać się do lekarza psychiatry, który po wysłuchaniu problemu sam zasugeruje jaki nurt terapii sprawdzi się najlepiej. Należy pamiętać, że jeśli terapia poznawczo behawioralna (lub jakakolwiek inna) nie będzie przynosiła pozytywnych skutków, lub po prostu nie będzie się darzyło terapeuty sympatią i zaufaniem, zawsze można go zmienić oraz zdecydować się na inny nurt.

Kilka słów od Serwisu

Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.

Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.

Wpis autorstwa serwisu

Przeczytaj również: