Skuteczność hipnozy co mówią badania Adam Aniszewski

Skuteczność hipnoterapii – co mówią badania kliniczne?

Hipnoterapia, czyli terapia prowadzona w hipnozie jest bardzo dobrze przebadaną formą pracy terapeutycznej. Szczególnie wysoka skuteczność uzyskiwana jest w problemach natury emocjonalnej i psychosomatycznej oraz w czasie pracy z bólem.

Na temat hipnoterapii napisano ponad 12.000 recenzowanych artykułów z badań klinicznych wykazujących jej głęboki pozytywny wpływ. Wg różnych opracowań często możemy odnaleźć statystyki skuteczność wykazujące 90-97% skuteczność w różnych aspektach jej stosowania, takich jak; często badana praca z bólem i migrenami, nałogami czy popularne w gabinetach odchudzanie. Jednym z przykładów takich badań i analiz jest to przeprowadzone przez  Dr Alfred A. Barrios, który to dokonał przeglądu i porównania skuteczności różnych podejść terapeutycznych dla wywołania trwałego zmiany. Przeprowadzone badanie wykazało że hipnoterapia osiągnęła skuteczność ok. 93% przy 6 sesjach terapeutycznych. Dla porównania wynik terapii behawioralnej to 72% dla 22 sesji a popularnej psychoterapii 38% skuteczność dla 600 sesji terapeutycznych. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na ilość wymaganych dla trwałej zmiany sesji i związanego z tym oczywistego nakładu czasu, pracy i pieniędzy. (Źródło: Psychotherapy: Theory Research and Practice, Volume 7, Number 1, Spring, 1970) 

Z czego wynikać może tak wysoka skuteczność hipnozy? Z pewnością w wielu przypadkach jest to po prostu sprawa komunikacji, w czasie hipnozy mamy w dużym uproszczeniu możliwość komunikacji z naszą podświadomością, a to tam są przecież zapisane problemy natury emocjonalnej. Natomiast bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność hipnoterapii jest też możliwość pracy z problemem u jego źródła. W taki sposób pozbywamy się niekorzystnych nawyków, przekonań, rozwiązujemy konflikty wewnętrzne, które wywołują nasze problemy – konflikty i przekonania o których często nawet świadomie początkowo nie wiemy.

Hipnoterapia nie jest nauką sposobów na radzenie sobie z własnymi problemami na co dzień, motywowaniem siebie i rozwojem własnej silnej woli czy samokontroli. Jej głównym zadaniem jest rozwiązaniu problemu tak żeby nas już nie dotyczył. Zwalnia nas to z obowiązku ciągłej walki i pilnowania siebie, po prostu pewne niekorzystne mechanizmy, konflikty, emocje przestają mieć wpływ na nasze życie, przestają istnieć.

Na mojej stronie możesz przeczytać więcej o hipnozie i wynikach badań nad jej skutecznością na przykład w kontekście:

– rzucanie palenia

– walka z bólem, migreny

Adam Aniszewski, Transformacja Gabinet Hipnozy i Hipnoterapii

Kilka słów od Serwisu

Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.

Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.

Możesz również odwiedzić profil autora wpisu klikając w ten link.

Przeczytaj również: