Psycholog a psychiatra - którego specjalistę wybrać?

Psycholog a psychiatra. A może hipnoterapia?

  •   Opublikował: Piotr Otto dla Hipnoterapeuci.pl
  •   2 września 2019

Świat przyspieszył. Żyjemy coraz szybciej, stres czai się na każdym kroku, a ogrom spraw przytłacza i niekiedy czyni codzienność trudną do zniesienia. Problemy zdrowotne, rodzinne, zawodowe, obawa o przyszłość i inne lęki nie sprzyjają równowadze psychicznej i powodują przeróżne odchylenia od tzw. normy. Psychika to ogromny, nie do końca poznany i zbadany obszar ludzkiej egzystencji. Może się ona stać naszą wielką siłą, jeśli właściwie potrafimy sobie z nią radzić, ale także może zmienić się w przekleństwo, gdy wystąpią zaburzenia, które zignorujemy. Dlatego też, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy czy symptomy powinniśmy zacząć działać. Wszak zdrowie psychiczne jest równie ważne jak to fizyczne.

Psycholog a psychiatra – istotne różnice

Abyśmy mogli wybrać odpowiedniego specjalistę, który z powodzeniem poradzi sobie z gnębiącym nas problemem, musimy wiedzieć jakie dana osoba ma kwalifikacje i czym się zajmuje. Biorąc pod uwagę sprawy związane z ludzką psychiką pierwszy na myśl przychodzi psycholog. Najprościej rzecz ujmując psycholog to osoba, która skończyła studia kierunkowe i posiada tytuł magistra psychologii. Jest to zawód niezwykle szeroki, stykamy się z nim już w szkole, gdy dziecko ma trudności z nauką bądź z przystosowaniem w grupie. Ponadto psycholog pracuje także w ośrodkach adopcyjnych, czy też w takich jednostkach jak hospicjum bądź szpital.

Kolejny zawód zajmujący się ludzką psychiką to psychiatra. Różnica pomiędzy jednym a drugim zawodem jest znacząca, gdyż psychiatra to lekarz, który oprócz ukończenia medycyny, skończył także kilkuletnią specjalizację z psychiatrii. To właśnie do niego zgłaszamy się, gdy mamy poważne objawy budzące niepokój jak np. silne natręctwa, utrata kontroli z rzeczywistością, nieuzasadnione napady agresji. Konsultacji psychiatrycznej wymaga też każda nieudana próba samobójcza.

Kiedy wiemy już kim jest psycholog, czym zajmuje się psychiatra, musimy pamiętać, że występuje jeszcze psychoterapeuta. To zawód odrębny od dwóch poprzednich, który również oscyluje w obrębie leczenia ludzkiej psychiki. Psychoterapeutą może być każda osoba posiadająca tytuł magistra oraz ukończone studia podyplomowe. Psychoterapeuta może pomóc wyleczyć długotrwały problem psychiczny za pomocą metody jaką jest psychoterapia. Warto zaznaczyć, że ani psycholog ani psychiatra nie może się tym trudnić, jeśli nie ma odpowiednich kompetencji.

Jeśli wciąż zastanawiasz się jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami: psycholog a psychiatra, koniecznie przeczytaj poniższe zestawienie:

Psycholog

Psychiatra

magister psychologii; lekarz medycyny posiadający specjalizację z psychiatrii;
jego spektrum działania zależy od miejsca pracy (psycholog szkolny, psycholog zatrudniony w hospicjum, ośrodku interwencji kryzysowej, ośrodku adopcyjnym); jako jedyny specjalista może przepisywać stosowne leki;
z czym się zgłosić: trudności szkolne, odejście bliskiej osoby, przemoc domowa, problemy z zaakceptowaniem niepełnosprawności. z czym się zgłosić: ciężkie obsesje, uzależnienia, słyszenie głosów w głowie, omamy, samookaleczanie się

[Tab. Psycholog a psychiatra – zestawienie]

Hipnoterapia – wiele problemów, jedno rozwiązanie

Często w naszym życiu musimy zmagać się z wieloma problemami, które w istotny sposób wpływają na psychikę mocno ją obciążając i powodując różne zaburzenia. Istotnym błędem, popełnianym przez wiele osób, jest traktowanie pomocy specjalisty jako ostateczności, w sytuacji gdy powinna być to normalna reakcja na zaobserwowany problem.

Poznajmy zatem oznaki, które świadczą o tym, że dzieje się coś złego:

  • obniżony komfort życia;
  • silne uzależnienia;
  • chroniczne zmęczenie;
  • ogólne zniechęcenie do wszystkiego;
  • nieuzasadniony lęk.

Na wszystkie powyższe problemy bardzo dobrym i niezwykle skutecznym rozwiązaniem jest hipnoterapia. To metoda, która leczy za pomocą hipnozy i znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu problemów psychicznych. Hipnoza polega na dotarciu do podświadomości i przekazaniu pozytywnych sugestii, aby osiągnąć cel terapeutyczny. Dzięki pracy bezpośrednio z podświadomością efekty sesji hipnoterapeutycznych są dużo szybsze i trwalsze niż w przypadku pracy z psychologiem. Temat hipnozy został szczegółowo omówiony na tej podstronie.

Hipnoterapia jest pomocna w leczeniu bezsenności, stresu, lęków i fobii, jak również niskiej samooceny. Więcej o zastosowaniu hipnoterapii w sytuacji na przykład różnego rodzaju fobii dowiecie się z artykułu pn. Atak Paniki? Lekarstwem Hipnoterapia! Fobia Społeczna i Inne Fobie.

Hipnoterapia jest przeprowadzana przez specjalistę (hipnoterapeuta). Pamiętajmy również o autohipnozie, kiedy to sami wprowadzamy się w stan hipnozy. To przydatna umiejętność, która pozwala nam dowiedzieć się bardzo wiele o nas samych. Idąc za słowami Z. Freuda: „Psychoanalizy uczy się człowiek przede wszystkim na samym sobie, przez studiowanie własnej osobowości”. Jednakże dla osób niewprawionych oraz oczekujących szybkich rezultatów, wizyta u sprawdzonego hipnoterapeuty będzie zdecydowanie najlepszym wyborem.

Psycholog, Psychiatra, Hipnoterapeuta – to żaden wstyd!

Choć częstotliwość różnorodnych problemów psychicznych nasila się, to wcale ich eliminowanie nie staje się przysłowiowym „chlebem powszednim” i wciąż traktowane jest jako coś wstydliwego. Bez względu na uprzedzenia społeczne pamiętajmy, że wizyta u specjalisty jest:

  • oznaką dbałości o własne zdrowie psychiczne, a także o rodzinę i wzajemne relacje;
  • aktem odwagi i dojrzałości;
  • przejawem świadomości i wagi problemu.

Pamiętajmy, że Hipnoterapeuta, Psycholog czy Psychiatra to specjaliści – nie wyśmieją, nie wyszydzą, a poza tym w żadnym wypadku nie powinniśmy obawiać się, że nasz problem zostanie ujawniony osobom postronnym, gdyż takich specjalistów również obowiązuje tajemnica zawodowa.

Gdy zatem doświadczymy problemów psychicznych na własnej skórze, nie strońmy od profesjonalistów i sprawdzonych metod, gdyż właśnie to może spowodować, iż znów będziemy wieść zdrowe i szczęśliwe życie.

Kilka słów od Serwisu

Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.

Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.

Możesz również odwiedzić profil autora wpisu klikając w ten link.

Przeczytaj również: