Jak działa hipnoza?

Jak działa hipnoza?

 •   Opublikował: Piotr Otto dla Hipnoterapeuci.pl
 •   31 października 2019

Stan świadomości nikogo nie dziwi i nie zaskakuje. Codziennie dokonujemy świadomych wyborów, mając pełną kontrolę nad podejmowanymi działaniami. Jednak istnieje jeszcze coś takiego jak podświadomość oraz odmienne stany świadomości, do których zaliczamy hipnozę. Według jednej z definicji hipnoza to stan odprężenia i szczególnej podatności na sugestię. Jest to w pełni bezpieczna metoda, która kryje w sobie wielki potencjał, dlatego też trzeba pamiętać, aby polegać na doświadczeniu i fachowej wiedzy hipnotyzera (np. psycholog, psychiatra, psychoterapeuta). Zanim jednak zdecydujecie się na poddanie hipnozie, zachęcamy do tego, aby dowiedzieć się jakie są mechanizmy działania tej metody.

Czy wiesz jak działa hipnoza?

Hipnoza – z tym słowem każdy z nas zetknął się przynajmniej raz w życiu. Dla niektórych to coś zbliżonego do głębokiego snu, innym kojarzy się z czymś tajemniczym, nawet z pogranicza magii, bądź też z sektą czy seansami okultystycznymi. Obraz hipnozy jaki kształtuje się w naszych głowach czerpany jest głównie z produkcji filmowych, które – choć zawierają elementy i techniki hipnozy – to jednak nie mogą być wiarygodnym źródłem wiedzy na ten temat. Zapewne większość osób myśląc o hipnozie ma przed oczami maga (hipnotyzera) wymachującego w miarowym tempie złotym zegarkiem kieszonkowym przed nosem osoby hipnotyzowanej. I nie jest to zupełnie oderwane od rzeczywistości, gdyż jedna z technik, na której opiera się hipnoza, faktycznie bazuje na skupieniu wzroku na określonym przedmiocie.

Żeby zrozumieć jak działa hipnoza musimy uświadomić sobie, że:

 • nie ma nic wspólnego z magią;
 • do hipnotyzowania nie są wymagane nadnaturalne zdolności hipnotyzera;
 • ma w sobie wielki potencjał i siłę, dlatego należy traktować hipnozę z należytą rozwagą i szacunkiem.

Jak działa hipnoza i dlaczego przyciąga tak wielu?

Każdy odmienny stan świadomości budzi ciekawość, fascynację i powoduje chęć wypróbowania tego na własnej skórze. W naturze ludzkiej leży pragnienie eksplorowania i odkrywania nowych rzeczy. To jeden z powodów, dla których hipnoza jest tak popularna i wciąż zyskuje rzesze wiernych sympatyków. Kolejnym istotnym bodźcem do sięgnięcia po takie metody jest chęć wyeliminowania uciążliwego problemu (np. fobie). Hipnoterapia (bazująca właśnie na hipnozie) jest jedną z metod leczniczych, o której więcej można przeczytać w artykule pn. “Atak paniki? Lekarstwem Hipnoterapia! Fobia społeczna i inne fobie”.

Hipnoza składa się z czterech podstawowych części , do których zaliczamy:

 • sugestię;
 • skupienie uwagi;
 • relaks;
 • obraz.

Techniki hipnotyczne, czyli jak działa hipnoza w praktyce

Jak było wspomniane wyżej, jedną z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych technik hipnotycznych jest skupienie wzroku na jednym, określonym przedmiocie, przy czym bez znaczenia jest co to konkretnie będzie. Istotne jest tylko to, aby osoba hipnotyzowana jak najmocniej skupiła się na tym jednym punkcie i zapomniała o otaczającym świecie i innych bodźcach.

Do innych technik hipnotycznych zalicza się m.in.:

 • utratę równowagi – powolne miarowe kołysanie pomaga wprowadzić osobę hipnotyzowaną w trans;
 • wydawanie szybkich komend – hipnoza opiera się na wyłączeniu świadomości, a energicznie wypowiadane, szybkie polecenia powodują zmęczenie umysłu i pomagają osiągnąć ten stan;
 • postępujące odprężenie i obrazowanie – pomaga osiągnąć pełen relaks i koncentrację, kluczowy jest tutaj również kojący głos hipnotyzera.

Warto również jeszcze raz podkreślić, że hipnoza to w pełni bezpieczna metoda wpływania na ludzką podświadomość, z której można czerpać wiele korzyści terapeutycznych. Więcej o tym, w czym może pomóc hipnoza przeczytasz w artykule pn. Czy hipnoza działa?

Podejmij działanie

W naszym serwisie znajdziesz tylko sprawdzonych i certyfikowanych hipnoterapeutów. Dlatego podejmij działanie i znajdź hipnoterapeutę w swojej okolicy używając wyszukiwarki dostępnej na górze ekranu.

A jeśli temat hipnozy i hipnoterapii po prostu Cię interesują, lub chciałbyś rozwijać się w tym kierunku, zapraszamy do okresowego sprawdzania ofert warsztatów w zakładce Warsztaty.

Przeczytaj również: