Hipnoterapia jak wygląda

Hipnoterapia jak wygląda?

 •   Opublikował: Serwis Hipnoterapeuci.pl
 •   27 grudnia 2019

We współczesnym świecie psychoterapia jest coraz bardziej popularna i pomocna. Ludzie gonią za swoim dobrobytem, problemy się mnożą i coraz trudniej poradzić sobie z własną psychiką. Swojego rodzaju psychoterapią jest właśnie hipnoterapia. O istotnych walorach tej metody wspominałem w poprzednim artykule pn. „Psycholog a psychiatra. A może hipnoterapia?”. Jeśli interesujesz się zagadnieniami związanymi z hipnoterapią to na pewno ciekawi cię jak to się właściwie odbywa i czemu warto postawić na hipnozę. Zatem zapraszam do przeczytania poniższego artykułu. Po więcej informacji na temat hipnoterapii zapraszam również do artykułu pn. Hipnoterapia: na czym polega?.

Hipnoterapia jak wygląda i kiedy warto z niej skorzystać?

Problem problemowi nierówny i pewnie niejednokrotnie zadawałeś sobie pytanie czy ten, z którym ty się borykasz, nadaje się do leczenie poprzez hipnoterapię. Problemy związane z ludzką psychiką mają to do siebie, że są bardzo indywidualne i ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź co pomoże a co na pewno zawiedzie. Na niektóre osoby hipnoza podziała jak najlepsze lekarstwo, inne natomiast będą miały trudność w ogóle z wprowadzeniem w hipnotyczny sen. Warto zaznaczyć, iż hipnoterapia nie jest dla wszystkich, gdyż nie każda osoba daje się zahipnotyzować (więcej na ten temat w artykule pn. „Czy hipnoza działa?”).

Niemniej jednak warto poddać się próbie i skorzystać z hipnoterapii w następujących przypadkach:

 • lęki i fobie;
 • nerwica i sytuacje stresowe;
 • depresja;
 • zaburzenia odżywiania;
 • brak koncentracji;
 • wybuchy agresji;
 • alkoholizm i inne uzależnienia;
 • trudności w odchudzaniu.

Hipnoterapia i jej istotne elementy

Kiedy podejmiesz już decyzję, że hipnoza jest dla ciebie i chętnie poddasz się hipnoterapii, zapewne interesuje cię jak odbywa się taka sesja i czego możesz się spodziewać po wizycie u hipnoterapeuty. Poszczególni specjaliści mają swoje własne metody, jednak można uogólnić i wymienić następujące elementy hipnoterapii:

 • relaksacja – osoba hipnotyzowana znajduje się w pozycji leżącej lub półleżącej, a hipnotyzer wprowadza ją w stan odprężenia, za pomocą łagodnego tonu głosu; zaleca się również głębokie, spokojne i miarowe oddechy;
 • wprowadzenie w stan poszerzonej świadomości – w tym celu wykorzystywane są przeróżne metody, które mają skupić całą uwagę pacjenta w jednym punkcie; może to być odliczanie od podanej liczby w dół, wyobrażenie sobie spływających fal czy zjeżdżania windą z góry na dół;
 • skupienie się na problemie z jakim pacjent się zgłosił – kiedy osoba hipnotyzowana zostanie już wprowadzona w trans, hipnotyzer może przystąpić do części właściwej, a więc skupić się na konkretnych sugestiach, które mają przynieść pożądane korzyści terapeutyczne;
 • wybudzenie – po przeprowadzonej sesji hipnoterapeutycznej następuje wybudzenie pacjenta i omówienie z nim co wydarzyło się podczas jej trwania.

Warto zaznaczyć, iż każdą sesję terapeutyczną powinien poprzedzić obszerny wywiad. Hipnotyzer powinien być wystarczająco zaznajomiony z problemem, z jakim osoba się zgłasza, a także z jej oczekiwaniami. Taka długa i szczera rozmowa wpływa również dodatnio na cały przebieg sesji, gdyż zbudowanie autorytetu, nawiązanie kontaktu i zaufanie pomaga uzyskać lepsze efekty.

Dlaczego właśnie hipnoterapia?

Hipnoza jest ciekawą alternatywą dla standardowych metod leczenia różnych problemów związanych z ludzką psychiką. W takich kłopotliwych przypadkach stosowana jest najczęściej, lecz nie można zapominać, iż to również metoda wpływająca na rozwój osobisty. Hipnoza pomaga dostać się do podświadomości i lepiej wykorzystywać drzemiący w niej potencjał. To także lepsze poznanie siebie, kontrolowanie emocji, jak również poznanie własnej intuicji i wykorzystywanie jej w dokonywaniu codziennych wyborów.

Ponadto na uwagę zasługuje także fakt, iż hipnoza jest świetną metodą rozwoju dla osób zajmujących się pracą kreatywną. Pozwala odnajdywać nowe ścieżki i innowacyjne rozwiązania. Więcej o korzyściach płynących z hipnozy znajdziesz w artykule pn. „Stan w hipnozie”.

Koniecznie zajrzyj również do artykułu pn. „Hipnoterapia: na czym polega?„.

Kilka słów od Serwisu

Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.

Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.

Wpis autorstwa serwisu

Przeczytaj również: