Dorosłe Dzieci Alkoholików. DDA cechy.
- Opublikował: Piotr Otto dla Hipnoterapeuci.pl
- 8 stycznia 2020
Gdy pojawia się nowe życie, wszystko wydaje się możliwe. Ta mała istota, która przychodzi na świat, ma przed sobą tyle chwil, możliwości, wyborów, całe bogate i różnorodne życie stoi przed nią otworem. Chyba, że rodzi się w domu z problemem alkoholowym. Dorastanie w sytuacji, gdy rodzice (lub choć jeden z nich) są alkoholikami, rzutuje na całą przyszłość, a konsekwencje wychowania w takim domu wciąż odczuwalne są w dorosłym życiu. Takie osoby ogólnie można określić mianem „Dorosłe Dzieci Alkoholików” (w skrócie DDA). I choć ciężko wyrwać się ze szpon przeszłości, zapomnieć i zacząć wszystko od nowa to jednak jest to jak najbardziej możliwe. A może warto skorzystać z dobrodziejstw hipnoterapii?
Określenie DDA tyczy się osób, które wychowały się i dorastały w rodzinie dysfunkcyjnej, gdzie głównym problemem było nadużywanie alkoholu. Problem ten bardzo często dotyka obojga rodziców, ale o syndromie DDA możemy mówić również, gdy alkoholizm dotyczy jednego rodzica (bądź też partnera matki lub ojca, gdy mamy do czynienia z konkubinatem). Dorosłe dzieci alkoholików musiały w dzieciństwie zmagać się nie tylko z problemami stricte fizycznymi, namacalnymi, ale także tymi wynikającymi ze sfery emocjonalnej. Wychowanie w domu z problemem alkoholowym to nie tylko ciągłe awantury, libacje, przemoc i nieporządek, ale to także ciągła niepewność, strach oraz brak rodzicielskiej miłości, troski i ciepła. Taki model rodziny skutkuje wadliwą socjalizacją, w której rodzice nie spełniają swojej podstawowej roli. Zamiast chronić i dbać o swoje potomstwo, nieświadomie (lub nawet świadomie i otwarcie) obwiniają je za swoje życiowe porażki i niepowodzenia. W takiej sytuacji nie sposób zbudować zdrowej więzi rodzinnej.
Dorosłe dzieci alkoholików, z racji swoich wcześniejszych przeżyć i doświadczeń, przejawiają pewne podobne cechy i zachowania w dorosłym życiu. Na niektórych płaszczyznach są one bardziej widoczne (np. budowanie relacji z innymi ludźmi), na innych mniej (np. w pracy), lecz w każdym przypadku poważnie utrudniają funkcjonowanie i ułożenie sobie własnego życia.
DDA cechy:
Co warto podkreślić, DDA cechy siedzą w człowieku tak głęboko, że czasem nie zdaje sobie z tego sprawy i sam wchodzi w relacje podobne do tych, na które napatrzył się w domu rodzinnym. Często podświadomie powiela te wzorce lub staje się osobą współuzależnioną.
Dostrzeżenie problemu i chęć podjęcia walki to już połowa sukcesu. Pomoc specjalisty jest niezwykle istotna i może stanowić prawdziwe koło zamachowe w życiowej metamorfozie. Jeśli zastanawiasz się do kogo najlepiej się zgłosić zajrzyj do artykułu pn. „Psycholog a psychiatra. A może hipnoterapia?”. Sesje terapeutyczne, podczas których DDA ujawniają swoje problemy, słabości i lęki, są konieczne, aby wyleczyć się z tego przykrego syndromu. Takie sesje mogą odbywać się indywidualnie lub grupowo, co jest uzależnione od konkretnego przypadku. Trzeba jednak pamiętać, że jest to proces wymagający czasu i nie należy oczekiwać spektakularnych efektów po dwóch sesjach terapeutycznych.
Ciekawy rozwiązaniem w radzeniu sobie z problemami różnego rodzaju jest także hipnoza. Od lat ludzie odkrywają możliwości hipnozy, a hipnoterapia zyskuje wciąż nowych zwolenników. Więcej o tej metodzie znajdziesz w artykule pn. „Jak działa hipnoza”. Dzięki wprowadzeniu w trans i przepracowaniu pewnych problemów w gabinecie specjalisty osiąga się zaskakujące korzyści terapeutyczne. Jeśli jesteś ciekaw jak wygląda hipnoterapia „od kuchni” zachęcamy do przeczytania artykułu pn. „Jak wygląda hipnoterapia?”.
W naszym serwisie znajdziesz tylko sprawdzonych i certyfikowanych hipnoterapeutów. Dlatego podejmij działanie i znajdź hipnoterapeutę w swojej okolicy używając wyszukiwarki dostępnej na górze ekranu.
A jeśli temat hipnozy i hipnoterapii po prostu Cię interesują, lub chciałbyś rozwijać się w tym kierunku, zapraszamy do okresowego sprawdzania ofert warsztatów w zakładce Warsztaty.