Dorosłe Dzieci Alkoholików. DDA cechy.

Dorosłe Dzieci Alkoholików. DDA cechy.

  •   Opublikował: Piotr Otto dla Hipnoterapeuci.pl
  •   8 stycznia 2020

Gdy pojawia się nowe życie, wszystko wydaje się możliwe. Ta mała istota, która przychodzi na świat, ma przed sobą tyle chwil, możliwości, wyborów, całe bogate i różnorodne życie stoi przed nią otworem. Chyba, że rodzi się w domu z problemem alkoholowym. Dorastanie w sytuacji, gdy rodzice (lub choć jeden z nich) są alkoholikami, rzutuje na całą przyszłość, a konsekwencje wychowania w takim domu wciąż odczuwalne są w dorosłym życiu. Takie osoby ogólnie można określić mianem „Dorosłe Dzieci Alkoholików” (w skrócie DDA). I choć ciężko wyrwać się ze szpon przeszłości, zapomnieć i zacząć wszystko od nowa to jednak jest to jak najbardziej możliwe. A może warto skorzystać z dobrodziejstw hipnoterapii?

Dorosłe dzieci alkoholików – kim są?

Określenie DDA tyczy się osób, które wychowały się i dorastały w rodzinie dysfunkcyjnej, gdzie głównym problemem było nadużywanie alkoholu. Problem ten bardzo często dotyka obojga rodziców, ale o syndromie DDA możemy mówić również, gdy alkoholizm dotyczy jednego rodzica (bądź też partnera matki lub ojca, gdy mamy do czynienia z konkubinatem). Dorosłe dzieci alkoholików musiały w dzieciństwie zmagać się nie tylko z problemami stricte fizycznymi, namacalnymi, ale także tymi wynikającymi ze sfery emocjonalnej. Wychowanie w domu z problemem alkoholowym to nie tylko ciągłe awantury, libacje, przemoc i nieporządek, ale to także ciągła niepewność, strach oraz brak rodzicielskiej miłości, troski i ciepła. Taki model rodziny skutkuje wadliwą socjalizacją, w której rodzice nie spełniają swojej podstawowej roli. Zamiast chronić i dbać o swoje potomstwo, nieświadomie (lub nawet świadomie i otwarcie) obwiniają je za swoje życiowe porażki i niepowodzenia. W takiej sytuacji nie sposób zbudować zdrowej więzi rodzinnej.

DDA cechy

Dorosłe dzieci alkoholików, z racji swoich wcześniejszych przeżyć i doświadczeń, przejawiają pewne podobne cechy i zachowania w dorosłym życiu. Na niektórych płaszczyznach są one bardziej widoczne (np. budowanie relacji z innymi ludźmi), na innych mniej (np. w pracy), lecz w każdym przypadku poważnie utrudniają funkcjonowanie i ułożenie sobie własnego życia.

DDA cechy:

  • poczucie niższości w kontaktach z innymi;
  • problemy w budowaniu bliskich relacji z partnerami;
  • brak umiejętności rozwiązywania konfliktów;
  • lęk przed porzuceniem i odtrąceniem;
  • niska samoocena i częste odczuwanie wstydu;
  • pesymizm;
  • problem z przeżywaniem szczęśliwych chwil i radości;
  • poczucie wyobcowania.

Co warto podkreślić, DDA cechy siedzą w człowieku tak głęboko, że czasem nie zdaje sobie z tego sprawy i sam wchodzi w relacje podobne do tych, na które napatrzył się w domu rodzinnym. Często podświadomie powiela te wzorce lub staje się osobą współuzależnioną.

Dorosłe dzieci alkoholików i ich leczenie

Dostrzeżenie problemu i chęć podjęcia walki to już połowa sukcesu. Pomoc specjalisty jest niezwykle istotna i może stanowić prawdziwe koło zamachowe w życiowej metamorfozie. Jeśli zastanawiasz się do kogo najlepiej się zgłosić zajrzyj do artykułu pn. „Psycholog a psychiatra. A może hipnoterapia?”. Sesje terapeutyczne, podczas których DDA ujawniają swoje problemy, słabości i lęki, są konieczne, aby wyleczyć się z tego przykrego syndromu. Takie sesje mogą odbywać się indywidualnie lub grupowo, co jest uzależnione od konkretnego przypadku. Trzeba jednak pamiętać, że jest to proces wymagający czasu i nie należy oczekiwać spektakularnych efektów po dwóch sesjach terapeutycznych.

Ciekawy rozwiązaniem w radzeniu sobie z problemami różnego rodzaju jest także hipnoza. Od lat ludzie odkrywają możliwości hipnozy, a hipnoterapia zyskuje wciąż nowych zwolenników. Więcej o tej metodzie znajdziesz w artykule pn. „Jak działa hipnoza”. Dzięki wprowadzeniu w trans i przepracowaniu pewnych problemów w gabinecie specjalisty osiąga się zaskakujące korzyści terapeutyczne. Jeśli jesteś ciekaw jak wygląda hipnoterapia „od kuchni” zachęcamy do przeczytania artykułu pn. „Hipnoterapia: Na Czym Polega?”.

Kilka słów od Serwisu

Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.

Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.

Możesz również odwiedzić profil autora wpisu klikając w ten link.

Przeczytaj również: