Atak paniki fobia społeczna

Atak paniki? Lekarstwem Hipnoterapia! Fobia społeczna i inne fobie

 •   Opublikował: Piotr Otto dla Hipnoterapeuci.pl
 •   23 sierpnia 2019

„Nie ma zdrowych, są tylko niezdiagnozowani” – te słowa ojca psychoanalizy, choć czasem mogą wydawać się żartem lub powiedzeniem traktowanym z przymrużeniem oka, to jednak zawierają w swej istocie wiele prawdy. Kto z nas nie ma różnorodnych niewyjaśnionych obaw czy lęków, kto jest w 100% stabilny emocjonalnie i nic nie jest w stanie zachwiać jego psychiką? I nagle dochodzimy do wniosku, że wszystko rozbija się jedynie o intensywność tych zjawisk. Kiedy problem jest mało uciążliwy to da się z nim żyć, a nawet go zbagatelizować, jednak gdy przybiera na sile i przeobraża się w atak paniki – robi się już poważnie. Bez względu na to w jakiej grupie się znajdujecie, przeczytajcie poniższy artykuł, poznajcie problem, a przede wszystkim to jak sobie z nim radzić.

Atak paniki, który utrudnia życie

Atak paniki to poważny problem emocjonalny. Objawia się nieprzewidywalnymi napadami bardzo silnego lęku. Sytuacje takie mocno uprzykrzają życie, a niekiedy uniemożliwiają codzienne obowiązki i karierę zawodową. Atak paniki charakteryzuje się następującymi objawami somatycznymi takimi jak: uczucie braku tchu, duszności, kołatanie serca, bladość, nagłe skoki ciśnienia krwi, wzmożone pocenie się.

Każdy atak paniki ma określone podłoże. Do głównych przyczyn zalicza się:

 • Kontakty i relacje z innymi ludźmi (fobia społeczna);
 • Silny stres (np. w pracy czy związany z kłopotami zdrowotnymi);
 • Strach przed zwierzętami i owadami podsycany własnymi wyobrażeniami (np. lęk przed ptakami, czyli awizofobia, fobia przed pająkami, czy też batrachofobia).

Atak paniki może też wywoływać nasze wcześniejsze przykre przeżycie i związane z nimi fobie. Wymienić tu można: lęk przed krwią, aichmofobia lub też lęk przed psami, gdy kiedykolwiek zostaliśmy pogryzieni przez czworonożnego osobnika. Warto także zauważyć, że atak paniki może powstać sam z siebie, bez wcześniejszych negatywnych przeżyć.

Straszna fauna – lęk przed ptakami i innymi zwierzętami

Gdy odczuwamy strach przed dużym, groźnie warczącym psem w ciemnej uliczce, nikogo to specjalnie nie zdziwi i jest to postrzegane jako naturalne zachowanie. Jednak kiedy przejawiamy chorobliwy, paniczny lęk w sytuacji pojawienia się ptaka w bliskiej odległości to już zapala się czerwone światło i mamy pewność, że dotknęła nas awizofobia.

Rzadko kiedy lęk przed zwierzętami (czyli zoofobia) koncentruje się na wszystkich gatunkach. Najczęściej dotyczy ściśle określonego rodzaju i możemy wyróżnić następujące fobie, z którymi spotykamy się najczęściej:

 • fobia przed pająkami (arachnofobia);
 • lęk przed żabami (batrachofobia);
 • strach przed wężami (ofidiofobia);
 • lęk przed psami (kynofobia);
 • fobia przed rybami (ichtiofobia);
 • lęk przed ptakami (awizofobia);
 • fobia przed owadami (insektofobia).

Każda z powyższych fobii charakteryzuje się niewytłumaczalnym, silnym odczuciem lęku, określanym również jako atak paniki. Strach przed różnego rodzaju zwierzętami ciężko jest opanować samemu i w sytuacji napotkania danego osobnika racjonalne myślenie nie istnieje. Nie potrafimy nagle wytłumaczyć sobie, że owad w porównaniu do nas jest naprawdę niewielki i nie zrobi nam żadnej krzywdy. Podczas sytuacji kryzysowej do głosu dochodzą silne emocje i objawy, których nie sposób opanować (np. drżenie, tachykardia, czy duszności). Dlatego też, aby zyskać kontrolę nas swoim życiem, należy zrozumieć problem i go wyleczyć, a jest to jak najbardziej możliwe.

Hipnoterapia skutecznym rozwiązaniem

Niestety wiele osób cierpiących na różnego rodzaju fobie i związane z tym ataki paniki nie zdaje sobie sprawy z wagi problemu i zgubnego wpływu utrwalania się patologicznych zachowań. Każda przypadłość, lęk czy psychoza powinna być właściwie zdiagnozowana i leczona. Należy pamiętać, że fobie takie jak lęk przed ptakami, aichmofobia czy zwłaszcza fobia społeczna, znacząco obniżają komfort naszego życia, niekiedy powodując nawet wykluczenie społeczne. Aby zatem podjąć walkę z dręczącym problemem ataków paniki musimy wiedzieć jaka metoda najlepiej sobie z tym poradzi. Od lat do jednej z najskuteczniejszych i najpowszechniej stosowanych metod zaliczana jest hipnoterapia. Hipnoza, za pomocą której odbywa się leczenie, niweluje nie tylko objawy ataku paniki, lecz dociera do przyczyny danego zaburzenia pozwalając pozbyć się go na zawsze.

Co musisz wiedzieć o hipnoterapii:

 • pacjent cały czas zachowuje kontrolę nad tym co się dzieje;
 • to forma współpracy pomiędzy pacjentem a hipnoterapeutą;
 • pozwala odzyskać kontrolę nad własnym życiem poprzez korzystanie z wielkich zasobów podświadomości;
 • techniki te są całkowicie bezpieczne;
 • koniecznym elementem jest motywacja pacjenta, który chce zostać wyleczony.

Kilka słów od Serwisu

Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.

Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.

Możesz również odwiedzić profil autora wpisu klikając w ten link.

Przeczytaj również: