Hipnoterapia Traumy (PTSD)

  •   Opublikował: Piotr Otto dla Hipnoterapeuci.pl
  •   15 maja 2019

Hipnoterapia Traumy (PTSD)

Tym razem zapraszam Ciebie to poszukania odpowiedzi na pytanie w jaki sposób umysł zapisuje doświadczenia. Jak to się dzieje, że to samo traumatyczne doświadczenie dla kilku osób w nim uczestniczących wywołuje odmienne skutki emocjonalne.  Załóżmy na chwilę, że dochodzi w kolizji samochodowej.  Zderzyły się 2 samochody, w których podróżowało po 2 osoby. Na miejsce zdarzenia została wezwana Policja, która sporządza stosowny protokół. Każda z osób uczestniczących w kolizji relacjonuje ją w inny sposób. Zaraz, zaraz.. Jak to inaczej ? Przecież wszystkie te osoby były uczestnikami tego samego zdarzenia.  Skąd rozbieżności w ich relacjach ? Zapraszam do podróży w przeszłość.

Kolorowy Ptak

W dniu 3 lipca 1879 roku w Korzybiu pod Warszawą stanowiącym rodzinną posiadłość arystokratycznej rodziny przyszedł na świat syn, któremu rodzice nadają imię Alfred. Swoje dzieciństwo i czas dorastania Alfred spędził w domu rodzinnym. Korzybscy od pokoleń  kultywowali tradycję starannego wykształcenia członków swojej rodziny. Dlatego już od najmłodszych lat rodzice zadbali o jego gruntowne kształcenie co spowodowało, że dzięki kontaktom z guwernantkami  kilku  narodowości już w wieku ok. 7 lat władał 4 językami.

Przed ukończeniem 18 lat pomimo swoich zainteresowań matematyką za namową ojca Alfred podjął studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku Inżynieria Chemiczna, które ukończył z wyróżnieniem w wieku 22 lat. Po ukończeniu studiów wyjechał kontynuować naukę do Rzymu. Jego arystokratyczne maniery, zamiłowanie do uciech cielesnych oraz znajomość języków spowodowały, że szybko stał się osobą znaną w kręgach towarzyskich Rzymu oraz we wpływowych kręgach Watykanu. Ekstrawagancki tryb życia, liczne romanse z zamężnymi kobietami powodowały konieczność  częstego stawania do pojedynków. W związku z tym po interwencji ojca około 1910 roku Alfred powrócił do domu rodzinnego.  Po wybuchu I wś jego wykształcenie, znajomość języków oraz towarzyski styl życia zwróciły uwagę wywiadu rosyjskiego, który zwerbował go w swoje szeregi. W wyniku odniesionych wojennych ran w 1914 został skierowany do Kanady z misją organizowania i koordynacji dostaw zaopatrzenia wojskowego na front europejski.

Po zakończeniu I wś ożenił się i osiedlił w 1919 r w USA gdzie rozpoczął pracę naukową na Uniwersytecie w Chicago. Tuż przed II wś w 1938 utworzył  Instytut Semantyki Ogólnej otwierając nowy rozdział w działalności tego uniwersytetu. W swojej pracy preferował abstrakcyjne zastosowania matematyki traktując ją jako jedyny język, który nie ulega zniekształceniom i w sposób jednoznaczny opisuje zjawiska przyrodnicze. Korzybski twierdził, że człowiek nie posiada zdolności bezpośredniego odbioru rzeczywistości. Postawił tezę, że umysł człowieka przetwarza otaczającą go rzeczywistość w formie abstrakcyjnych skojarzeń na podstawie sygnałów które otrzymuje poprzez własne zmysły tworząc tym samym zniekształcony obraz obiektywnej rzeczywistości. W konsekwencji umysł odwzorowuje rzeczywistość  rejestrując doświadczenia w formie mapy rzeczywistości, oraz że każde doświadczenie ma własną, niepowtarzalną strukturę

Korzybski zmarł 1.03.1950 w wieku 71 lat w Lakeville USA.  Stawiając swoje tezy nie mógł się spodziewać, że po upływie prawie 30 lat jego dorobek znajdzie zastosowanie w zupełnie innej dziedzinie nauki.

Nowe możliwości

Pod koniec lat 70 John Grinder i Richard Bandler zapoczątkowali pracę nad zależnościami semantyki języka ze skutecznością kodowania informacji w umyśle człowieka. Swoje dokonania zawarli w książce wydanej w USA w 1977 r pod tytułem „Struktura Magii”. Opisane w niej zależności uporządkowali  formie tzw. „metamodeli” stanowiących jedną z podstaw Neurolingwistycznego Programowania (NLP).  Nowo powstały nurt stał się jednym z trendów w psychoterapii lat 80 adaptując tezy Korzybskiego „Mapa nie jest terenem” oraz „doświadczenie ma strukturę” jako założenia operacyjne stanowiące presupozycje NLP.

Twórcy NLP podczas jego powstawania  korzystali z wielu różnych dziedzin nauki modelując ich dorobek w celu odkrywania i doskonalenia nowych technologii.

Czas i przestrzeń

W latach 60 i 70 poprzedniego stulecia na szczyt swojej kariery wspiął dr. Milton H.Erickson. Psycholog, psychoterapeuta, hipnoterapeuta i psychiatra w jednym. Stosując w swojej pracy zaawansowane metody hipnozy konwersacyjnej stworzył nowy nurt w hipno i psychoterapii nazwany od jego nazwiska Terapią Ericksonowską.

Milton Erickson podczas prowadzonych procesów terapeutycznych zainteresował się kwestią orientacji przestrzennej pacjentów. Zauważył skłonność człowieka do tracenia poczucia czasu i przestrzeni podczas procesów terapeutycznych. Stwierdził, że przestrzeń i czas stanowią subiektywne doświadczenie pacjenta. Przykładowo – pacjent może siedzieć w jednym pokoju i mieć przekonanie, że siedzi w innym, lub siedząc w jednym miejscu może na poziomie wyobraźni patrzeć na siebie siedzącego w innej części pomieszczenia. Może czuć, że dana chwila to zupełnie inny moment jego życia, a hipnoterapeuta to inna osoba. Wraz z doświadczeniem Milton Erickson dostrzegł, że ludzie orientują się według sygnałów odbieranych od własnych zmysłów, oraz że zmiana tych sygnałów może zmienić u nich poczucie czasu i przestrzeni. Odkryty przez niego mechanizm znalazł zastosowanie m.in. w terapii rodzin kiedy prosił o zamianę krzeseł przez skonfliktowanych członków rodziny i wypowiedzenie własnych racji z miejsca innego członka rodziny. Oznacza to, że umysł tworzy niepowtarzalny pakiet informacji stanowiący doświadczenie, oraz że wystarczy zmienić tylko jeden parametr w tym pakiecie,  aby przetransformować całe doświadczenie.

Terapia traumy

Powróćmy zatem do początku artykułu, do kolizji. Umysł każdego z członków zdarzenia zapisał inny pakiet danych składający się na doświadczenie. Każda z tych osób  zarejestrowała to samo obiektywne zdarzenie z innej perspektywy w przestrzeni, słyszała inną intensywność dźwięków, inaczej odczuła wstrząs. Dlatego relacjonując to samo wydarzenie  każdy z uczestników odtwarza własną strukturę doświadczeń

Terapia traumy jest często spotykanym problemem, z którym spotykają się hipnoterapeuci dlatego hipnoza oferuje wiele możliwości pracy z trauma. Zmiana struktury doświadczenia jest szeroko stosowanym mechanizmem który stanowi podstawę co najmniej kilku procedur terapeutycznych.  Przy ich zastosowaniu większość doświadczonych hipnoterapeutów  może poprawić komfort życia klienta już po kilku sesjach.

Przykładowe zastosowania terapeutyczne:

  • Terapia traumy PTSD w tym Zespół Stresu Bojowego
  • Praca z rozstaniem i utratą osoby bliskiej
  • Radzenie sobie z depresja po rozstaniu
  • Zmiana map mentalnych wydarzeń
  • Wygaszanie trudnych emocji
  • Łagodzenie poczucia krzywdy
  • Praca z lękiem

Kilka słów od Serwisu

Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.

Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.

Możesz również odwiedzić profil autora wpisu klikając w ten link.

Przeczytaj również: