Hipnoza odmienny stan świadomości

  •   Opublikował: Karina Abraham dla Hipnoterapeuci.pl
  •   21 marca 2020

Hipnoza jest zjawiskiem znanym i stosowanym od wieków , zachowane po dziś dzień pisma klinowe świadczą o tym że Sumerowie już w IV wieku p.n.e. stosowali techniki hipnozy . W  najstarszych pismach Indii opisane są stany hipnotyczne . Trzy tysiące  lat temu  w starożytnym Egipcie używana była hipnoza do leczenia terapeutycznego  , znana była również   w starożytnym Rzymie i Grecji  , a jednak nadal otoczona jest  tajemniczością . Entuzjaści darzą ją czcią a sceptycy niezasłużoną   pogardą .  Potoczne mniemanie iż hipnoza wymaga udziału czynnika nadprzyrodzonego , wynika z niewiedzy i jest całkowicie nieuzasadniona .  Hipnoza to klucz który otwiera zamek do najtajniejszych zakamarków naszej podświadomości , w której ulokowane są nasze wspomnienia  , ukryte  pragnienia , zapomniane  talenty , a także to czego nie akceptujemy : wściekłość , żal , traumy przebyte we wczesnym dzieciństwie ,  agresję ,  wszystko  co „ wykasowaliśmy” z naszego świadomego umysłu .

Odmienny stan świadomości w trakcie hipnozy charakteryzuje się zwiększoną aktywnością prawej półkuli mózgu która odpowiada między innymi za wizualizację , pamięć  oraz  wyobraźnię . Trans hipnotyczny jest stanem głębokiego odprężenia i  i zogniskowaniem  uwagi na aspektach świata wewnętrznego .  Hipnoza jest naturalnym stanem , człowiek codziennie wielokrotnie zapada w stan hipnotyczny w tak płynny sposób że nawet tego nie dostrzega .  Wystarczy że w trakcie prowadzenia auta odpływamy myślami na kilka minut , mózg wchodzi wtedy w częstotliwość  fal alfa – są to fale charakterystyczne dla stanu głębokiego odprężenia i koncentracji na obrazach wewnętrznych , takich jak w stanie hipnozy .  Dobrym przykładem również będzie stan gdy  czytamy ciekawą książkę  która swoją fabułą  całkowicie nas pochłania ,  koncentrujemy się wtedy nad  jej treścią i pozwalamy pochłonąć  się całkowicie  wizualizacjom .

Każdy człowiek posiada umysł  który działa na dwóch poziomach , na poziomie subiektywnym i obiektywnym . Umysł  obiektywny ma przewagę w stanie absolutnej przytomności  koncentruje się  na zewnętrznym świecie ,  dane o nim gromadzi poprzez wykorzystane pięciu zmysłów  fizycznych  takich jak dotyk , wzrok , słuch , smak , węch .  Umysł obiektywny  wyciąga wnioski w oparciu o dane i  doświadczenie  oraz wiedzę gromadzoną  przez innych ludzi .   Rozumowanie umysłu obiektywnego  poddane jest całkowicie logice , każda fantastyczna myśl zostaje natychmiast odrzucona .  Natomiast umysł subiektywny , czy też podświadomy  działa na podstawie intuicji  , emocji , widzi obrazy  nie używając do tego organów wzroku . W trakcie hipnozy  umysł obiektywny  ustępuje pola umysłowi  subiektywnemu , w tym czasie umysł subiektywny sprawuje kontrolę nad człowiekiem ,  z kolei podczas hipnozy oddaje on swoją władzę na rzecz sugestii hipnotyzera . Stopień z jakim hipnotyzer posiada władzę nad umysłem jest zależny od tego jak daleko umysł obiektywny został odsunięty na drugi plan .  Hipnozy nie należy się obawiać  ,  hipnotyzer w żaden sposób nie jest w stanie wpłynąć i zmienić naszych  podstawowych zasad  , nie ma w trakcie hipnozy wystarczającej władzy aby zmienić nasze wartości moralne , etyczne ,  czy duchowe które są w nas bardzo mocno  zakorzenione .

Hipnoza jest skutecznym narzędziem terapeutycznym .

W każdej pracy psychoterapeutycznej  a szczególnie w tej opartej na psychoanalizie  pacjent dąży    do  przypomnienia sobie dawno minionych zdarzeń i reakcji psychicznych na nie , aby poprzez analizę ich , dotrzeć do fundamentu danego wzorca myślowego . Odsłonięcie  i przypomnienie sobie takiego zdarzenia  na jawie zazwyczaj wymaga długich posiedzeń i wielu godzin spędzonych  u psychoterapeuty , ponieważ umysł obiektywny dysponuje wspomnieniami wraz z naleciałością później nabytej wiedzy jak również z późniejszymi doświadczeniami .

Jeśli zdecydowaliśmy się na wyparcie z pamięci jakiegoś zdarzenia , trzeba długiego czasu na jawie , aby sobie o nim    przypomnieć . Czasami jest to wręcz niemożliwe . W stanie hipnozy , kiedy jesteśmy zahipnotyzowani „ rozum ‘’ nie stoi na przeszkodzie aby zostało przywołane wspomnienie  w swojej pierwotnej  postaci . W trakcie hipnozy występuje pamięć bezpośrednia , przeżywamy na nowo przeszłe zdarzenie i przyjmujemy wobec niego postawę jaką mieliśmy w okresie jego zaistnienia . Bez osądów nabytych przez nas od czasu pierwotnego zdarzenia do jego późniejszego przywołania .

Hipnoza ma szerokie zastosowanie   pomaga w leczeniu zaburzeń nastroju i emocji  , stosowana jest również w walce z bólem , w przebiegu zmian chorobowych jak również w trakcie zabiegów medycznych  . Wspomaga procesy  zdrowienia w wielu stanach chorobowych , wzmacniając układ odpornościowy jak i mobilizuje układ immunologiczny , harmonizuje także układ hormonalny . Pomaga  w walce  z nałogami . Poprzez hipnozę możemy dotrzeć do ukrytych zasobów naszych talentów i możliwości . W sporcie oraz w nauce może pomóc w osiągnięciu lepszych wyników .  Również  w biznesie pomaga pokonywać przeszkody stojące na drodze do wyznaczonego celu , oraz pomaga przezwyciężać nasze własne ograniczenia . Większość z nas bagatelizuje potencjał hipnozy , niestety informacje jakie ludzie posiadają na  jej  temat   nie są wystarczające aby skutecznie sięgali do  jej skarbca .  Hipnoza sceniczna odebrała jakoby powagę i  wiarę w leczenie poprzez hipnozę terapeutyczną . Przez pokazy sceniczne  ludzie kojarzą hipnozę z  człowiekiem  udającym zwierzę na scenie , lub kobietą  która niczym marionetka wykonuje polecenia hipnotyzera .  Myślą że hipnotyzer  może zmusić ich do robienia innym krzywdę , że stracą całkowitą kontrolę nad umysłem . Zwyczajnie odczuwają strach na myśl o hipnozie , zupełnie nie potrzebnie .  Dobry hipnotyzer za pomocą tak zwanej sugestii posthipnotycznej  może skutecznie polepszyć naszą samoocenę  która ma niebywały wpływ na jakość naszego życia .  Stan transu  pozwala zaznać  prawdziwego wypoczynku , wielu z nas w dzisiejszym świecie , zapomniało jak to jest dać wytchnienie  umysłowi ,  oraz jak to jest być naprawdę i w pełni zrelaksowanym .  Mam nadzieję że poprzez ten artykuł przybliżyłem wam choć  trochę działanie hipnozy oraz jej  zbawienny na nas  wpływ .  Przed pójściem  do gabinetu  , zapoznajmy się  z opiniami na temat  hipnotyzera , pamiętajmy że tak jak  w innych dziedzinach dzielą się  na  tzw. „ z powołania” i na takich którzy tylko chcą na nas zarobić . Możemy również ,   aby dokonać dobrego  wyboru użyć  naszej intuicji która nigdy się nie myli , jeśli mamy oczywiście  do niej dostęp .

Żadne słowa  i żadna teoria nie przedstawi  w pełnej krasie czym jest hipnoza , trzeba jej  doświadczyć  , aby w pełni ją  zrozumieć  i  ujrzeć  jej  piękno.

Kilka słów od Serwisu

Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.

Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.

Możesz również odwiedzić profil autora wpisu klikając w ten link.

Przeczytaj również: