Jak przebiega pierwsza wizyta u hipnoterapeuty?

Jak wygląda sesja hipnoterapii

Pierwsza wizyta zawsze rozpoczyna się od omówienia całego przebiegu terapii. Moim priorytetem jest wyjaśnić wszystkie interesujące klienta zagadnienia. Większość osób, które po raz pierwszy trafia do hipnoterapeuty ma wiele pytań oraz obaw. Kluczowe jest rozwianie wszystkich wątpliwości, by osoba, która ma się poddać procesowi hipnozy czuła się bezpieczna oraz spokojna. W początkowej fazie wizyty przeprowadzam również testy podatności na hipnozę, aby ustalić, czy dana osoba jest w stanie poddać się terapii. Niewielka grupa społeczeństwa w ogóle nie jest w stanie wejść w stan hipnozy, co należy wykluczyć na samym początku. Ponad to przyjmowanie leków lub używek może mieć wpływ na funkcjonowanie mózgu człowieka.

Następnym istotnym elementem wizyty jest ustalenie z jakim problemem mierzy się klient, ustalenie od on występuje, w jakich sytuacjach się pojawia. Zbieram wywiad po to, by podczas sesji móc maksymalnie precyzyjnie wyeliminować wszystkie negatywne czynniki z podświadomości hipnotyzowanej osoby.

Kiedy mamy już wyjaśnione wszystkie wątpliwości i ustalone z czym przychodzi nam się zmierzyć możemy przejść do działania. Kiedy klient jest już przekonany, że jest gotów rozpocząć swoją przygodę z hipnozą na początek wprowadzam go w trans hipnotyczny. Samo wprowadzenie jest bardzo podobne do zwykłej relaksacji, przy czym dodawane są tutaj również indukcje hipnotyczne sprawiające, że umysł świadomy klienta podróżuje po górach, łąkach, lasach i innych przyjemnych miejscach jednocześnie ustępując miejsca umysłowi podświadomemu. Ten etap trwa około 20 minut i w tym czasie mózg klienta przechodzi w inny zakres fal mózgowych. Pomimo tego, że prym zaczyna wieść nasza podświadomość cały czas jesteśmy przytomni, wiemy co się z nami dzieje i sami, w pełni kontrolujemy proces terapii.

Dopiero, gdy upewnię się, że osiągnięty został stan hipnozy mogę przejść do właściwej części terapeutycznej. Tutaj w zależności od problemu, bądź celu hipnozy dobierane są różnego typu metody, dzięki którym dokonują się trwałe zmiany w podświadomości klienta. Hipnoterapia doskonale sprawdza się w leczeniu wszystkich chorób o podłożu psychicznym, między innymi nerwicy, depresji, tików nerwowych, nałogów, zaburzeń odżywiania i wielu innych.

Końcowym etapem jest wybudzenie klienta ze stanu hipnozy oraz omówienie przebiegu procesu i planu na kolejne wizyty, jeśli zachodzi konieczność zastosowania takich. W przypadku większości problemów zalecam skorzystanie z minimum trzech sesji terapeutycznych. Maksymalna ilość sesji, które w 100% eliminują bardziej złożone problemy to pięć wizyt.

Ht. Maria Baranowska

 

 

 

Przeczytaj również: