hipnoza

Hipnoza – co to takiego?

  •   Opublikował: Serwis Hipnoterapeuci.pl
  •   4 sierpnia 2023

Nauka stale poszerza swoje granice. Mimo to pozostało jeszcze wiele obszarów, które wciąż stanowią pewną tajemnicę. Jedną z takich sfer jest ludzki umysł. Mimo to, można do niego zajrzeć – metodą pozwalającą na osiągnięcie tego celu jest hipnoza. Czy warto skorzystać z hipnozy i na czym polega ten proces? W czym może pomóc nam hipnoterapia?

Co warto wiedzieć na temat hipnozy?

Słowo “hipnoza” liczy sobie już setki lat i można znaleźć je w starożytnych tekstach. Przyjmuje się, że pochodzi ono od greckiego “hýpnos” (w tłumaczeniu na język polski “sen”). Współcześnie przez hipnozę rozumie się stan zmienionej świadomości, kiedy to klient staje się bardziej podatny na sugestie osoby z zewnątrz (w tym przypadku – hipnotyzera).

W pewnym uproszczeniu hipnoza to stan, który polega na tym, że skupia się uwagę osoby hipnotyzowanej na wybranych bodźcach, podczas gdy świadomość w pozostałych obszarach staje się mocno ograniczona. Jeśli spojrzymy na problem z tej strony, okazuje się, że stan hipnozy przypomina… sen.

Czasem można spotkać się z fantastycznymi opowieściami na temat tego, co może dać nam hipnoza. Rzeczywistość jest jednak pod tym względem naprawdę przyziemna, ponieważ okazuje się, że nie daje nadnaturalnych umiejętności, o jakich czasami mówi się w literaturze i filmach. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że hipnoza nie daje nam żadnych efektów. Wręcz przeciwnie, odpowiednio przeprowadzona sesja hipnotyczna jest w stanie zwiększyć sugestywność osoby poddanej hipnoterapii, a także wzmocnić jej skłonność do podejmowania zachowań zgodnych z sugestiami hipnotyzera. Choć hipnoza nie ma wiele wspólnego z magią, to stanowi dość skuteczne narzędzie terapeutyczne wykorzystywane w psychologii oraz psychiatrii.

Praktyki, które dziś określamy zbiorczo jako techniki hipnotyczne, były najprawdopodobniej stosowane już w czasach starożytnych. Z zachowanych źródeł możemy wywnioskować, że hipnoza parali się już Sumerowie, a także starożytni Egipcjanie oraz Grecy.

Jeśli zaś chodzi o współczesną hipnozę, to za jednego z jej prekursorów przyjmuje się niemieckiego lekarza – Franza Antona Mesmera. Badacz ten odegrał niezwykle ważną rolę, przyczyniają się do rozwoju praktyk hipnotycznych.

Jakie jest zastosowanie hipnozy w psychologii i psychiatrii?

Z uwagi na potencjalne pozytywne efekty, jakie można uzyskać dzięki hipnozie, ten sposób terapii jest chętnie wykorzystywany na przykład podczas zwalczania:

  • nerwic,
  • zaburzeń lękowych,
  • redukcji bólu w różnych partiach ciała,
  • terapii uzależnień.

Opisywany sposób działania może także pomóc nam w uwolnieniu skrywanych przez klienta emocji. Dzięki temu odpowiednio przeprowadzona sesja hipnozy jest w stanie pomóc nam w zwalczaniu różnego rodzaju fobii, depresji, lęków, natręctw oraz innych problemów natury psychicznej.

Hipnoza – przykładowe metody

Nie będziemy tu zagłębiać się w różne rodzaje hipnozy. Generalnie jednak wyróżnia się jej następujące typy:

  • hipnoza regresyjna (regresja hipnotyczna). Dzięki niej klient jest w stanie przypomnieć sobie wydarzenia, myśli czy uczucia z przeszłości. Takie rozwiązanie może pomóc w rozwiązaniu problemów natury emocjonalnej, przepracowaniu traum z dzieciństwa itp.,
  • autohipnoza. Przez autohipnozę rozumie się umiejętność wprowadzania się w trans samodzielnie, bez udziału osób trzecich. Praktyka pokazuje jednak, że autohipnozę trudno stosować w przypadku mało doświadczonych osób. Warto wcześniej sięgnąć po rozwiązanie, jakim są sesje z hipnotyzerem.

Hipnoza – jaka jest rola profesjonalnego hipnotyzera?

Jak widzisz, sesja hipnotyczna to rozwiązanie, które może przynieść Ci wiele korzyści. Aby jednak tak się stało, konieczne jest, by jej przeprowadzeniem zajął się doświadczony, profesjonalny hipnotyzer – w tej dziedzinie nie ma wiele miejsca na amatorkę. Aby sesja mogła przynieść korzyści, hipnoterapeuta musi poszczycić się takimi atutami jak między innymi odpowiednia certyfikacja, doświadczenie i etyka.

Podczas przeprowadzania sesji hipnotyzer może wprowadzać klienta w stan relaksacji oraz głębokiego skupienia. Następnie poddaje się go sugestiom, dzięki czemu możliwe jest wywieranie wpływu na jego podświadomość. W trakcie przeprowadzania sesji hipnoterapeuta może stosować różne techniki działania, w tym na przykład analizę regresyjną, wizualizacje czy afirmacje.

Hipnoterapia – przeciwwskazania

Hipnoza może przynieść pozytywne skutki, ale trzeba mieć na uwadze przeciwwskazania. Praktyka ta nie jest odpowiednia w przypadku pewnych grup osób. Jeśli chodzi o przeciwwskazania do hipnoterapii, to trzeba pamiętać, że lepiej nie próbować hipnozy w przypadku osób borykających się z niektórymi zaburzeniami psychicznymi, w tym w szczególności epilepsją. Lepiej unikać tego typu praktyk w przypadku klientów z chorobami serca.

Aby upewnić się, że hipnoza Ci nie zagrozi, warto jeszcze przed rozpoczęciem hipnoterapii skontaktować się ze specjalistą, by przedstawić mu swoją sytuację medyczną. Jeśli pojawią się jakiekolwiek przeciwwskazania, hipnoterapeuta Cię o tym poinformuje.

Jeśli hipnoza jest tematem, który chciałbyś bliżej poznać, zapraszamy na naszą dedykowaną stronę w pełni ukierunkowaną zgłębieniu tajników hipnozy, gdzie zgromadziliśmy wyczerpujące informacje, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć tę fascynującą praktykę. Koniecznie również zapoznaj się z artykułem pt. “Hipnoza: Zrozumieć Jej Naturę i Zastosowania“.

Kilka słów od Serwisu

Jeżeli artykuł, który właśnie przeczytałeś, zaintrygował Cię i zastanawiasz się, jak hipnoza lub hipnoterapia mogłaby wpłynąć na Twoje życie, to idealny moment, by rozpocząć proces z wykwalifikowanym hipnoterapeutą z naszego serwisu.

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź certyfikowanego specjalistę w swojej okolicy.

Nie przekładaj na później możliwości, która może zmienić Twoje życie na lepsze.

Wpis autorstwa serwisu