autohipnoza

Autohipnoza co to jest?

  •   Opublikował: Piotr Otto dla Hipnoterapeuci.pl
  •   6 marca 2020

To co nie jest do końca zbadane i owiane tajemnicą od zawsze fascynuje ludzkość, a obok tej fascynacji powstaje także wiele mitów i legend. Podobnie sytuacja wygląda także w przypadku hipnozy. Stereotypowo kojarzona z ezoteryką i magią niestety nie cieszy się zbyt dobrą reputacją, jednakże wciąż wzrasta świadomość społeczna i wiedza na ten temat. Więcej o hipnozie możecie dowiedzieć się z wpisu Czy hipnoza działa? Skupiając się na zagadnieniach takich jak hipnoterapia czy po prostu hipnoza, nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednym, bardzo istotnym temacie – autohipnoza.

Czym jest autohipnoza?

Jak sama nazwa wskazuje jest to metoda, która nie wymaga innego czynnika ludzkiego oprócz nas samych. Autohipnoza to sposób polegający na samodzielnym wprowadzeniu się w stan hipnotyczny. I choć definicja jest bardzo prosta i na pierwszy rzut oka autohipnoza może wydawać się łatwym działaniem, to jednak dla osób początkujących może sprawić wiele trudności.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż niezwykle ważna jest korelacja umysłu i ciała. Oba te czynniki muszą być maksymalnie zrelaksowane i odprężone. Autohipnoza skupia się przede wszystkim na patrzeniu w głąb siebie, odcięciu od otaczającej rzeczywistości i silnej koncentracji do wewnątrz. Kiedy już taki stan w hipnozie zostanie osiągnięty to możliwa jest praca i kontakt z własną podświadomością. Umysł, znajdujący się w stanie alfa, stwarza większe możliwości, a co za tym idzie – może przynieść również walory terapeutyczne. Pozwala to stwierdzić, iż z autohipnozy może czerpać także hipnoterapia uzupełniając ją i gruntując wypracowane zachowania.

Autohipnoza – jak wprowadzić się w ten stan?

Zanim przystąpisz do autohipnozy powinieneś wiedzieć czemu to robisz i jakie efekty chcesz osiągnąć. Brak sprecyzowanego celu może skutkować rozczarowaniem, szybką rezygnacją z kolejnych prób, jak również błędnym ukierunkowaniem swojej podświadomości na coś czego tak naprawdę nie chcesz.

Jeżeli jednak masz ściśle określoną hierarchię wartości, wiesz do czego dążysz i chcesz, aby hipnoza ci w tym pomogła, możesz przystąpić do wprowadzania samego siebie w stan hipnozy. Jak tego dokonać? Oto kilka wskazówek na początek:

  • wybierz spokojne i zaciszne miejsce, a następnie dogodną dla siebie pozycję, w której czujesz się najlepiej;
  • odetnij się od świata zewnętrznego i wyeliminuj czynniki zakłócające twój spokój;
  • zamknij oczy, oddychaj spokojnie i miarowo, a wraz z oddechem zsynchronizuj fale spływające po całym ciele, od góry do dołu – takie wyobrażenie pomoże ci pozbyć się stresu i poczujesz jak twoje mięśnie się rozluźniają;
  • dodatkowo, dla wzmocnienia efektu, możesz stosować wewnętrzną sugestię – np. „Jestem bardzo spokojny i rozluźniony”;
  • gdy osiągniesz już pożądany stan i poziom odprężenia, możesz wprowadzać te autosugestie, na których najbardziej ci zależy – przy czym pamiętaj, że powinny być one określone w sposób hasłowy – prosto i zwięźle.

Autohipnoza a hipnoza – czym się różnią?

Podstawową i najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dwoma metodami wprowadzania w stan hipnotyczny jest obecność hipnotyzera. W przypadku hipnozy, osobę hipnotyzowaną w trans wprowadza inna osoba. Obecność hipnotyzera jest obowiązkowa, gdyż inaczej nie możemy mówić o hipnozie. Natomiast autohipnoza nie wymaga czynnika zewnętrznego, osoba hipnotyzowana w trans wprowadza się samodzielnie.

Warto podkreślić, iż te dwie metody różni także skuteczność działania. W większości przypadków hipnoza jest bardziej skuteczna ze względu na technikę perswazji czy autorytet hipnotyzera, który może być dodatkowo wzmocniony poprzez mocny przekaz werbalny czy mowę ciała. W przypadku autohipnozy mamy wyłącznie dialog wewnętrzny i rozmowę z samym sobą. Trzeba wspomnieć, że to także sprawa indywidualna. Niektórzy, poprzez naturalne predyspozycję i praktykę, potrafią wprowadzić się w wyjątkowo głębokie transy i czerpać duże korzyści z autohipnozy.

Podejmij działanie

W naszym serwisie znajdziesz tylko sprawdzonych i certyfikowanych hipnoterapeutów. Dlatego podejmij działanie i znajdź hipnoterapeutę w swojej okolicy używając wyszukiwarki dostępnej na górze ekranu.

A jeśli temat hipnozy i hipnoterapii po prostu Cię interesują, lub chciałbyś rozwijać się w tym kierunku, zapraszamy do okresowego sprawdzania ofert warsztatów w zakładce Warsztaty.

Przeczytaj również: